Nevzhledné mozoly a jak je odstranit | JakZdravě.cz

Zbavte se nevzhledných ztvrdlých mozolů pomocí lázně z jablečného octa. Během 20 minut po nich nebude ani stopy

Mozoly sice nejsou zdravotně nebezpečné, jak tvrdí autorka Kathryn Watson, může se ale jednat o pomyslnou pihu na kráse. Proto je dobré znát osvědčené triky, jak mozoly účinně a bezbolestně odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mozoly se na kůži tvoří vlivem opakovaného tlaku. Na postiženém místě se začnou vytvářet další vrstvy, kterými nás tělo chrání proti protržení kůže a většímu zranění. I když se v případě mozolu nejedná o závažnou zdravotní komplikaci, je dle odbornice Cynthii Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP určitě dobré znát způsoby, jak mozol nejen účinně a bezbolestně odstranit, ale také jeho vzniku předcházet.
Léčba teplou vodou

Léčba vodou je velmi jednoduchá, ale poměrně účinná. Postižené místo si namočte do teplé vody a máčejte po dobu 20 minut. Rozmočenou kůži je poté možné jemně odstranit buď prsty, nebo použitím pemzy. Vyvarujte se ale velkému tlaku, abyste si kůži zbytečně nepoškodili a vrstvy odstraňujte jemně jednu po druhé.


iZdroj fotografie: Pexels

Polštářky na odstranění staré kůže

Tyto polštářky můžete pohodlně nosit pod oblečením, například pod ponožkami v botách. Svým složením chrání poškozenou kůži před dalším namáháním a tvořením dalších vrstev. Je doporučeno se vyhnout medikovaným polštářkům na mozoly, které obsahují kyselinu salicylovou – složku, která může dráždit a pronikat do pokožky.

Jablečný ocet

Obsah kyselin v jablečném octu může změkčit tvrdou kůži mozolu. Smíchejte dohromady roztok čtyř dílů vody a jednoho dílu jablečného octa a namočte si mozol po dobu asi 20 minut. Po namočení v roztoku jablečného octa půjde kůže sloupnout jednodušeji. Netahejte příliš silně a snažte se být trpěliví. Roztrhnutí kůže v okolí mozolu může vést ke krvácení, případě k zanícení tkáně.


iZdroj fotografie: Pexels

Ricinový olej a Epsomská sůl

Ricinový olej má zvláčňující účinky, což z něj činí skvělého pomocníka v boji proti mozolům. Namáčení mozolu ve směsi teplé vody s 5 polévkovými lžícemi ricinového oleje by mělo stačit ke zvláčnění tvrdé pokožky a zklidnění postižené oblasti. Jemná zrnka soli se rozpustí, uvolní svaly a zklidní pokožku. Smíchání 2 až 3 polévkových lžic v umyvadle nebo misce s teplou vodou před namočením mozolu může usnadnit jeho odstranění.

Čajovníkový olej

Olej z čajovníku je antibakteriální, antifungální a přírodní antiseptikum. Nakapejte několik kapek oleje z čajovníku do misky plné teplé vody a namáčejte svůj mozol, dokud neucítíte, že pokožka začíná měknout a zvedat se. Nenamáčejte však déle než 15 minut, protože olej z čajovníku je velmi silný a může pokožku velmi jednoduše poškodit.


iZdroj fotografie: Pexels

Jedlá soda a citrónová šťáva

Kombinace těchto dvou látek může velmi příznivě pomoci odstranění mozolů. Pro začátek budete potřebovat teplou vodu, umyvadlo a 2 až 3 lžíce citronové šťávy. Po několika minutách namáčení mozolu v tomto roztoku přidejte jedlou sodu. Jemná zrnka jedlé sody začnou po přidání do citrónové šťávy šumět a pomůžou tak mozol účinně rozmočit.

Jak mozolům předcházet?

Při práci používejte pracovní rukavice, abyste se vyhnuli zbytečné zátěži na kůži. Používejte měkké vložky do bot, které pomáhají nejen udržet nohy v pohodlí, ale předejít taky tvorbě mozolů a zrohovatělé kůže. Ruce a ostatní namáhaná místa si dostatečně hydratujte krémy, protože tak předejdete nejen mozolům, ale také popraskání suché kůže. V neposlední řadě se vyvarujte chození naboso. Doma tak noste vždycky papuče.

Máte nějaké své triky na to, jak mozoly účinně odstranit nebo jim dokonce předcházet?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby