Jak si jednoduše osvojit návyky zdravého životního stylu? Důležitý je správný spouštěč, rutina a odměna

Určitě jste již zažili případ, že jste se do něco s plnou chutí pustili a do dvou týdnů vás to přestalo bavit. Jak takovýmto situacím předejít?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vybudovat nové návyky pro váš životní styl není jednoduché. Ovládá je totiž mozek, který vás lehce obalamutí a dělá spoustu věcí pro to, abyste zvolili jednodušší cestu. Proto je nutné vytvořit si své strategie, které když si zafixujete, vám pomohou s vašimi cíli a mozek nebude mít tak veliký vliv na vaši činnost. Všichni totiž máme stanované nějaké cíle, dávají nám pocit, že se o něco snažíme, a vždy je chceme dotáhnout do konce.

Jak se vytváří zvyk

Zvyk má 3 složky:

Spouštěč je to, co zahajuje vybranou akci, a to může být například pocit, kdy začínáte být unavení, máte hlad, nudíte se nebo jste smutní. Za spouštěč můžete také považovat konkrétní čas a den v týdnu, pokud například jdete ve čtvrtek do kina. Objevuje se ale i ve formě událostí, když jste třeba dokončili projekt v práci.

Rutina je zvyk a akce sama o sobě. Může být v negativní formě jako například konzumace sladkých nápojů a jídel, alkohol, kouření a lenost. Nebo naopak pozitivní jako posilování, běh a čtení knihy. 

Odměna je hlavní složka zvyku, jelikož vám dodá pocit satisfakce a vlastně i smysl toho, proč zvyk děláte. Může být ve formě dobrého jídla, které si dáte po cvičení, nebo čistě šťastná nálada, rozptýlení a zapomnění na špatný den. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zjistěte, jaké máte v životě spouštěče

Rutina vyžaduje různé strategie a je důležité se přestat spoléhat na sílu vůle a motivaci. Pokud totiž budete chodit do posilovny, aniž by vás to bavilo, vzdáte se, jakmile se objeví důležitější věci, a stejně tak se budete po určité době vymlouvat na nedostatek motivace. Abyste byli úspěšní, odstraňte tyto kluzké koncepty a použijte systém:

  • Hackování prostředí – usnadněte rutině odstraněním překážek, které jí stojí v cestě, a naopak vytvořte překážky pro tu špatnou.  
  • Naprogramujte hacky na celý život – zapisujte si svůj užitečný návyk, sledujte pokrok a berte užitečnou rutinu jako součást svých důležitých pracovních úkolů pro daný den.
  • Změňte prostředí – abyste mohli změnit sami sebe, je důležité zaměnit i prostor, ve kterém trávíte většinu času. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduché změny prostředí, které můžete použít

  • Běh každé ráno – Položte si před spaním své oblíbené tenisky vedle postele a běžeckou uniformu umístěte na viditelné místo.
  • Umístěte svůj telefon s budíkem na druhý konec místnosti, tím se ráno prostě donutíte vstát, určitě to totiž nebudete chtít poslouchat. Budík si také nastavte na týden dopředu.
  • Po práci jděte do posilovny – Den předem si již sbalte sportovní tašku a vezměte si ji s sebou do práce. Určitě pak budete chtít návyk dokončit. 

Zdroj: Greatist

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články