Psychologie kousání nehtů: Poznejte své spouštěče a dejte tomuto častému zlozvyku nadobro sbohem

Kousání nehtů je zlozvyk, se kterým se potýká velká část populace. Pokud s ním chcete přestat efektivně, musíte prvně pochopit jeho psychologii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kousání nehtů je nechvalně známý zlozvyk, který může vést v závažných případech k nepříjemným zdravotním potížím, včetně plísňových infekcí nebo zarůstání nehtů. Jak ovšem říká odbornice Cynthia Cobb, jde naštěstí o poměrně snadno řešitelný problém, ze kterého se může postupem času dostat naprosto každý – stačí akorát pochopit jeho psychologii a dodržovat po určitou dobu několik zásadních pravidel. 

Proč si lidé koušou nehty

Kousání nehtů je typ opakujícího se chování, které nese klinický název onychofagie. Jde o zlozvyk, se kterým se alespoň jednou v životě setkal téměř každý. Ne vždy je však pro lidi snadné s ním ze dne na den skoncovat – v závislosti na jeho závažnosti se z něj může vyklubat až hluboce zakořeněné sebepoškozující chování. Proč si ale lidé vlastně své nehty koušou? 

Netrpělivost, frustrace a nuda

Jakmile si jednou začnete kousat nehty, pravděpodobně to bude první věc, která vás napadne dělat, když se budete nudit a budete hledat za jakoukoliv cenu něco, čím byste se zabavili. Stejně tak je tomu u netrpělivosti a frustrace, kdy vás mozek nutí k určitým pohybům (například také k ťukání prsty nebo neklid v nohou). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koncentrace 

Často lidé ani nemusí vědět, že si své nehty koušou. To především v momentě, kdy se snaží koncentrovat na něco, co je nebaví, a jejich mozek je podvědomě nutí k rozptýlení. Až příště budete řešit nějaký problém, zkuste se zastavit a uvědomit si, zda nemáte prsty v puse.  

Stres a úzkost

Kousání nehtů je zlozvyk, pomocí kterého se lidé často snaží najít úlevu od stresu a úzkosti. Podobně tomu může být také u jiných emocionálních nebo psychických problémů, včetně depresivních poruch a hyperaktivity. 

Jak s kousáním nehtů nadobro skoncovat

První důležitou zásadou, jak si přestat kousat nehty, je chtít provést změnu. Pokud se do toho budete nutit, pravděpodobně se zlozvykem brzy zase začnete. Kromě toho byste také měli vzít na vědomí, že skoncování s tímto chováním není jednodenní záležitost – bude to chtít čas a hodně trpělivosti. Jakmile si budete jistí, můžete vyzkoušet následující metody: 

Často si nehty upravujte 

Dlouhým nehtům může být často těžké odolat, a proto byste je měli minimálně jednou týdně dostatečně ostříhat. Postarat byste se měli zejména o úpravu otrhaných okrajů, abyste nebyli v pokušení je okusovat. Další možností je nechat si dělat pravidelnou manikúru od profesionála.  

Natřete si nehty hořkým lakem

Kousání nehtů je zlozvyk, který si osvojila velká část lidí na tomto světě. Na to samozřejmě nezapomněli komerční společnosti, a proto je možné téměř v každé lékárně sehnat vhodný lak na nehty, který vám s tímto problémem pomůže přestat – pokud se dostane do vašich úst tak vám neublíží vám, ale hořká chuť vás donutí velmi rychle s kousáním přestat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste kousání nehtů zaměnit za jiný návyk 

Zvyk, který se vám nelíbí, ale nedokážete s ním přestat, můžete zkusit nahradit za jiný, snesitelnější návyk. Dobrým příkladem může být například žvýkání žvýkaček, zejména když jste v pokušení, nebo neustálé zaměstnávání rukou (například pomocí stresového míčku). 

Dělejte změny postupně  

Lidé se často snaží přestat kouřit například tak, že snižují počet cigaret, které během dne vykouří. Něco podobného lze aplikovat také na kousání nehtů. Začněte tím, že si vyberete jeden prst, který si během pokušení do úst nedáte (za žádnou cenu!). Takto pokračujte do doby, než prst nezačne vypadat zdravěji. Poté vyberte další, a pokračujte tak dlouho, dokud již nebudete mít potřebu kousat žádný prst. 

Jaké metody proti kousání nehtů znáte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články