Oteklý obličej? Mějte se na pozoru –⁠ ne vždy musí jít o zanedbatelný problém. Kdy je nutné vyhledat lékaře?

Otok obličeje je reakcí na mnoho různých vlivů. Může jej způsobit konzumace velkého množství soli, ale také závažný zdravotní problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Otok obličeje je velmi nepříjemnou komplikací. „Vzniká jako reakce těla na zranění nebo úraz,“ říká MUDr. Janette Nesheiwatová. „Je to reakce našeho těla na infekci nebo vystavení se alergenu či chemické látce, a vzniká také po úrazu,“ dodává. Vysvětluje, že různé buňky v našem těle uvolňují chemické látky v reakci na podráždění obličeje nebo jiné části těla, zatímco zánětlivé buňky jsou aktivovány úrazem nebo po operaci. Obojí pak způsobuje otok.

Jak snížit otok obličeje po spánku

Probuzení se s oteklým obličejem nebo rty může mít mnoho různých důvodů. „Může to být důsledek přílišného množství soli ve stravě, nadměrného množství alkoholu, dehydratace, alergií, plísní, prachu, pylů, hormonálních změn, způsobu spaní na polštáři, a také vysokou hladinou stresu, který může zhoršit zánět a následně způsobit otoky,“ vysvětluje Nesheiwatová. Chcete-li snížit ranní otoky obličeje, vyzkoušejte jeden z následujících tipů:

  • Po probuzení si obličej omyjte studenou vodou, abyste otok zmírnili.
  • Před spaním (a celkově) se vyhněte slaným jídlům a zpracovaným potravinám.
  • Nespěte nalíčení, můžete si tak přivodit zánět kůže, který vede k otokům.
  • Zůstaňte hydratovaní. Dbejte na to, abyste po celý den pili dostatek vody.
  • Vyhýbejte se nadměrnému pití alkoholu.
  • Nespěte na břiše.

První pomoc: Na oteklá místa přiložte studené okurky. Okurky obsahují antioxidanty, které pomáhají zklidnit oteklé oči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak snížit otoky obličeje způsobené alergickými reakcemi

K otoku obličeje mohou vést alergické reakce způsobené potravinami, léky, bodnutím včelou nebo jiným hmyzem, a dokonce i infekcí. Otok obličeje způsobený závažnou alergickou reakcí může být nebezpečný, pokud dojde k otoku dýchacích cest. To je nejnebezpečnější scénář, protože někdy může postihnout jazyk, hltan nebo hrtan. V takovém případě se ihned odeberte do nemocnice. Pokud je otok mírný, použijte studený zábal a vezměte si antihistaminika. Otok by se měl postupně vstřebat. V opačném případě je opět na místě návštěva lékaře.

Jak snížit otok obličeje způsobený zraněním

Zranění obličeje může mít za následek otok v oblasti, kde k němu došlo. V závislosti na typu a závažnosti zranění se mohou objevit otoky i v jiných oblastech. Na těchto faktorech závisí přístup, který použijete ke zmírnění otoku. „Chcete-li snížit otok způsobený zraněním, je nejlepší co nejdříve oblast zranění ledovat,“ říká Nesheiwatová.

Podle závažnosti zranění se bude odvíjet váš další postup. Nesheiwatová říká, že pokud se objeví krevní podlitiny, bolesti hlavy nebo krvácení, je potřeba okamžitě navštívit lékaře. Vnější příznaky, jako jsou právě modřiny nebo krvácení, mohou totiž naznačovat i vnitřní poranění obličeje nebo hlavy.

Jak snížit otok obličeje po operaci

Na rozdíl od jiných příčin otoku, může ten, který byl způsobený chirurgickým zákrokem, ustoupit až po několika dnech (často po pěti až sedmi). Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, je časté používání ledového nebo studeného obkladu na obličej. Většinou se doporučuje přikládat studený obklad alespoň 3x denně na 1015 minut. Mějte na paměti, že typ a rozsah operace, po které se hojíte, může také určovat, jak dlouho vás bude otok obličeje trápit.

Kdy věnovat otokům zvláštní pozornost

  • Pokud je otok náhlý, bolestivý nebo velmi výrazný, měli byste ihned navštívit lékaře.
  • Zvláštní pozornost byste měli věnovat také jakémukoliv otoku obličeje, který je doprovázen horečkou, bolestí nebo zarudnutím. Mohlo by se jednat o infekci.
  • Pokud máte potíže s dýcháním, značí to nutnost neodkladného lékařského zákroku a je třeba zavolat záchrannou službu a okamžitě se dopravit do nemocnice.

Co pomáhá proti otokům vám?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články