Každý ho zná, málokdo však ví, co dokáže: Japonský balzám je jeden z nejsilnějších léků

Japonský balzám neboli Tygří mast zná asi každý. Kromě bolesti svalů a nachlazení má však obrovské množství dalších možností využití.

i Zdroj fotografie. Flickr
                   

Japonský balzám má hned několik jmen. Říká se mu také Vietnamský balzám, Zlatá hvězda nebo Tygří mast. Přestože složení se může u jednotlivých výrobců mírně lišit, stále se jedná o de facto tentýž produkt s typickou vůní mentolu a kafru, který se používá na mnoho zdravotních obtíží a neduhů. Nejčastěji se používá ke zmírnění bolestí svalů, kloubů a hlavy či příznaků nachlazení.

Co vlastně je Japonský balzám

Japonský balzám, nebo chcete-li, Tygří mast, je levný volně prodejný léčivý přípravek, který obsahuje mentol, kafr, parafín a esenciální oleje, obzvláště mátový, hřebíčkový, eukalyptový a skořicový. Středně silný balzám obsahuje:

  • 15 % metylsalicylát, který může působit jako analgetikum a znecitlivuje pokožku
  • 5 % mentolu, který pomáhá stahovat cévy, snižovat zánět a má chladivý účinek
  • 3 % kafru, který zlepšuje krevní oběh

Japonský balzám má široké spektrum použití

Japonský balzám se vyrábí v několika variantách (liší se poměry jednotlivých účinných složek). Můžete si také vybrat slabší či silnější intenzitu. Typ a sílu balzámu volte podle povahu problému, který chcete řešit. Preventivně doma můžete mít středně silný balzám bez specifikace (tedy bez poznámky „proti bolesti“, „na nachlazení“ a podobně). Japonský balzám se používá na mnoho různorodých obtíží: 

bolavé koleno iZdroj fotografie: Freepik
Japonský balzám pomůže i při artritických bolestech.

Bolesti

Pokud se vám podaří v obchodě sehnat Japonský balzám s kapsaicinem, určitě je proti bolesti nejvhodnější. Kapsaicin, účinná látka v chilli papričkách, totiž působí proti všem druhům bolesti, včetně bolestí způsobených artritidou a gastrointestinálními problémy.

Vystačíte si ale i s běžným balzámem. Kafr a mentol totiž také pomáhají zmírnit pocit bolesti a zlepšují prokrvení svalů, což může urychlit dobu hojení a zmírnit případný zánět. Metylsalicylát zase působí jako analgetikum. Při bolestech a namožení svalů můžete použít také náplasti napuštěné Japonským balzámem, protože ty uvolňují účinné látky delší dobu.

Nachlazení 

Účinné látky v Japonském balzámu pomáhají zmírnit příznaky nachlazení. Japonský balzám totiž obsahuje složky, které mohou pomoci zmírnit překrvení dutin a hrudníku. Mentol a kafr se již po staletí používají ke zmírnění překrvení při nachlazení a alergiích. Kafr působí jako mírný expektorans, nosní dekongestant a prostředek proti kašli. Mentol  zase pomáhá zklidnit podrážděné nosní cesty a ulevit od ucpaného nosu.

Další využití Japonského balzámu

Japonský balzám můžete použít i jako:

  • repelent
  • náhražku deodorantu
  • antiseptikum na rány
  • prostředek k odstranění bradavic
  • odstraňovač plísní
  • olej do koupele
  • masážní olej

K čemu používáte Japonský balzám vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články