Lidové léčitelství někdy může zadělat na pořádný problém, a dokonce způsobit i smrt. Buďte opatrní s jedlou sodou

Záněty močových cest jsou velmi časté a antibiotika mnohdy nezabírají. Někteří lidé se uchylují k alternativním způsobům léčby. Buďte ovšem obezřetní, můžete si velmi uškodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zánět močových cest je nejčastější infekce, kterou se lidé nakazí. Vzhledem k tomu, že jsou tak časté a jsou převážně léčeny antibiotiky, mnoho bakterií se již stalo vůči léčbě rezistentními. Dr. Debra Rose Wilson, Ph.D. vysvětluje, že čím odolnější vůči antibiotikům se bakterie v našem těle stávají, tím jsou silnější a přizpůsobivější. Nakonec léky přestanou účinkovat úplně. Tím se vystavujeme většímu riziku větších a hrozivějších infekcí.

Alternativní léčba zánětu močových cest

V rámci boje proti riziku výskytu bakterií rezistentních vůči antibiotikům stále více lidí zkoumá způsoby, jak léčit záněty močových cest bez použití antibiotik, například pomocí esenciálních olejů, doplňků stravy, a dokonce i jedlé sody. Zastánci metody jedlé sody pro léčbu zánětu močových cest tvrdí, že jedlá soda neutralizuje kyselinu v moči, což umožňuje tělu, aby se o bakterie postaralo samo. 

Tvrdí také, že jedlá soda pomáhá detoxikovat ledviny, což zabraňuje šíření infekce. Chcete-li použít jedlou sodu jako léčbu zánětu močových cest, doporučuje se rozpustit 1/2 až 1 čajovou lžičku jedlé sody ve vodě a vypít ji nalačno.

Co říká výzkum

Neexistuje mnoho vědeckých důkazů, že jedlá soda může léčit infekci močových cest. Existuje však důkaz, že jedlá soda může být pro vaše tělo škodlivá. Jeden přehled vypracovaný organizací California Poison Control System zjistil, že ze 192 případů otravy jedlou sodou bylo 4-7 % případů způsobeno tím, že se lidé snažili používat jedlou sodu jako léčbu zánětu močových cest. 

Ve většině případů byly komplikace natolik závažné, že otrávení lidé museli do nemocnice. Používání jedlé sody při zánětu močových cest může totiž maskovat větší problém. Pokud například léčíte infekci doma a neporadíte se s lékařem, můžete přehlédnout nějakou závažnější infekci, která ji způsobuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rizika a varování

I když je jedlá soda na přírodní bázi, může být nebezpečná. V časopise Western Journal of Emergency Health byl zdokumentován nejméně jeden případ silného krvácení po požití jedlé sody.

Doporučená dávka jedlé sody, která je považována pro dospělého člověka za bezpečnou, je 1/2 čajové lžičky rozpuštěné ve 150 až 250 ml vody každé dvě hodiny. Jakékoli větší množství může způsobit komplikace. 

Mezi mírné komplikace při předávkování jedlou sodou patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • bolesti břicha

Vzácné případy předávkování jedlou sodou mohou způsobit:

  • záchvaty
  • kóma
  • smrt

Byly dokonce zaznamenány případy, kdy lidem z přílišného množství jedlé sody explodoval žaludek či došlo k závažnému krvácení do mozku. Varování: Pokud jste těhotná, buďte obzvláště opatrná. Používání jedlé sody na záněty močových cest v těhotenství může poškodit vás i vaše dítě.

Jakou alternativní léčbu používáte v případě zánětu močových cest?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články