Původ jizvy na levém rameni aneb nehezká vzpomínka na nemoc, která si vyžádala milionů obětí

Jizvy jsou výsledkem hojení nějakého poranění vašeho těla. Jizva na levé paži vypráví krátký příběh o očkování proti pravým neštovicím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte na levé paži jizvu? S největší pravděpodobností je to památka na očkování proti neštovicím. Toto očkování bylo v Československu ukončeno v roce 1980, kdy byly neštovice prohlášeny za vymýcené. Doktorka Deborah Waterspoon však upozorňuje, že i když se pravé neštovice podařilo vymýtit, stále jsou země, kde se s nákazou můžete setkat. Nebezpečí v jejím opětovném rozšiřování představuje migrace.

Co jsou pravé neštovice?

Pravé neštovice jsou infekční onemocnění způsobené virem variola. U nakažených způsobuje výraznou vyrážku a horečku s velmi závažným průběhem, který může skončit smrtí nebo doživotními následky. Kvůli závažnosti této nemoci, která si vyžádala statisíce životů, vědci vyvinuli vakcínu, která byla po dlouhou dobu mezi povinným očkováním.

Očkování proti pravým neštovicím

Očkování se provádí aplikováním živého viru, který je velmi podobný viru pravých neštovic. Díky tomu si tělo dokáže vytvořit dostatek protilátek. Vakcína po sobě zanechávala výraznou jizvu v místě aplikace, protože se vakcinace prováděla speciální rozdvojenou jehlou. Do kůže se provedlo několik vpichů, aby se virus dostal do svrchní vrstvy kůže, nikoli do podkoží.

Proč zůstala po očkování jizva?

Jakákoli jizva je konečný proces hojení. Při poranění tělo kůži hojí kožní tkání, která má ale uspořádaná vlákna pouze v jednom směru, nikoli v různých směrech jako zbytek kůže. Jizevnatá tkáň totiž může růst rychleji. Většina lidí si po očkování proti neštovicím odnesla malou kulatou jizvu, která je níž než kůže kolem ní. Občasné svědění nebo napětí kůže okolo je normální. Proč se očkovalo zrovna do paže, když zůstávala viditelná jizva? To proto, že při aplikaci do jiných oblastí vznikalo více nežádoucích účinků.

iZdroj fotografie: Freepik

Jizva po očkování je neškodná

I když se některým lidem může zdát jizva nevzhledná, nehrozí od ní žádné zdravotní nebezpečí. Je proto potřeba dobře zvážit, zda je její odstranění nutné. Ve většině případů jde skutečně pouze o estetické důvody. O své zdraví byste se měli obávat v případě jiných a značně podezřelých kožních výrůstků.

Jak moc vadí jizva po očkování na těle vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články