Čištění zubů před a po snídani aneb výhody a nevýhody obou voleb a názor zubaře

To, že se správně zuby musí čistit dvakrát denně, je samozřejmost. Nejasnosti nastávají v pořadí, zda nejprve zuby nebo nejprve snídani.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro mnoho lidí je nepředstavitelné, že by si čistili zuby před snídaní a naopak. Jednoznačnou odpověď není snadné najít. Zubařka Christine Frank svým pacientům radí, že ideální čas k čištění zubů nastává po snídani. Také zdůrazňuje, že je nutné dodržet správnou techniku a dobu čištění, případně používat zubní nit. Existují ale případy, kdy se vyplatí vyčistit si zuby před snídaní. Proč to tak je?

Proč čistit zuby PO snídani

Po snídani byste si měli čistit zuby proto, že vám v ústech ze snídaně zůstanou zbytky jídla. Řada zubařů vám jistě potvrdí, že jedině tak odstraníte částečky, které budou jinak během dne sloužit jako potrava pro bakterie. Ty vám pak budou způsobovat zubní kaz. Čištění zubů po snídani zneutralizuje kyselé prostředí v ústech po jídle, takže bakterie nebudou mít příznivé podmínky pro poškozování zubů.

Proč čistit zuby PŘED snídaní

Pokud se chystáte dát si k snídani džus nebo ovoce, pak se doporučuje zuby si před tím vyčistit. Fluorid, který je obsažený v zubní pastě, dělá na zubní sklovině ochrannou vrstvičku, takže jsou pak odolnější vůči kyselinám. Ty mají tendenci narušovat sklovinu. Čištěním zubů před snídaní jim zajistíte jistou ochranu. Pokud pomineme zubní zdraví, čištění zubů před snídaní je pro mnoho lidí samozřejmostí, aby se zbavili pachuti po noci a lépe si jídlo vychutnali.

A co čistit PŘED snídaní i PO snídani?

Pokud si skutečně chcete zajistit zdravý chrup a potrpíte si na zubní hygienu, neuděláte chybu, když si zuby vyčistíte hned dvakrát. Na druhou stranu nadměrné čištění také není správné. Může narušovat zubní sklovinu a poškozovat dásně. Je třeba, tak jako ve všem, najít zlatý střed a orientovat se vlastním rozumem a pocitem.

Mladá žena s měděnými vlasy si čistí zuby před zrcadlem iZdroj fotografie: Pixabay

Závěr

Ačkoli způsob, jakým si čistíte zuby, se během vašeho života může měnit, za žádných okolností čištění zubů nevynechávejte. Čistěte je dvakrát denně alespoň dvě minuty. Nezapomínejte na pravidelné kontroly u zubního lékaře v rámci prevence. Odměnou vám bude zářivý úsměv, který vám vydrží po mnoho let.

A co vy? Čistíte si zuby před snídaní nebo po snídani?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články