Nekonzumujte zázvor, pokud… Přesto, že je tato superpotravina obvykle tělu velmi prospěšná, není vhodná pro každého

Zázvor má velké množství prospěšných látek a zmírňuje řadu obtíží. Na druhou stranu ale existuje několik zdravotních komplikací, při kterých byste se měli zázvoru zdaleka vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zázvor je plný živin a bioaktivních látek, které mají velký přínos pro vaše tělo a mozek. Je to jedna z mála superpotravin, která si tento název skutečně zaslouží. Výživová specialistka Katherine Marengo LDN, R.D. ale upozorňuje, že existuje i několik zdravotních obtíží, při kterých byste se měli zázvoru vyhýbat.

Výhody zázvoru

Zázvor má četné léčivé vlastnosti. Vynikající účinky má v případě poruch trávení, protože má vysoký obsah enzymů, které napomáhají trávení a rozkladu potravy, a také detoxikaci organismu. Zázvor má také vysoký obsah gingerolu, látky se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky. Dále pomáhá při osteoartróze, snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje rizikové faktory srdečních onemocnění.

Kdy se zázvoru vyhnout

Přes mnoho výhod, které konzumace zázvoru přináší, byste si měli být vědomi toho, že existují i případy, kdy by se lidé měli tomuto kořenu vyhnout. Navzdory silným bioaktivním sloučeninám a živinám, které obsahuje, není zázvor při některých zdravotních potížích prospěšný. Zázvoru byste se měli vyhnout v následujících 4 případech:

1) Podváha

Zázvor má vysoký obsah vlákniny a zvyšuje hladinu pH v žaludku i produkci trávicích enzymů, což vede k lepšímu spalování tuků a snížení chuti k jídlu, úbytku hmotnosti, slabé svalové hmoty, vypadávání vlasů a nepravidelnosti menstruace.

2) Krevní poruchy

Tato výživná rostlina podporuje krevní oběh, a proto je užitečná při obezitě, cukrovce, onemocnění periferních tepen nebo Raynaudově chorobě, nikoli však při hemofilii, stavu, kdy krev ztratila schopnost se srážet. Zázvor by mohl situaci dokonce zhoršit, a navíc neutralizuje účinky léků na tento stav.

iZdroj fotografie: Freepik

3) Těhotenství

Zázvor je bohatý na povzbuzující látky, které pomáhají trávení a podporují zdraví svalů, ale u těhotných žen může způsobit předčasné kontrakce a porod, proto je jeho užívání v posledním trimestru těhotenství přísně zakázáno, i když může zmírnit ranní nevolnosti. Tato rostlina také narušuje vstřebávání železa a vitamínů rozpustných v tucích.

4) Některé léky

Zázvoru byste se měli vyhnout také v případě, že užíváte léky na cukrovku nebo vysoký krevní tlak, protože v kombinaci s inzulinem, beta-blokátory a antikoagulancii by mohl změnit účinky těchto léků. Je to způsobeno tím, že zázvor stimuluje ředění krve a snižuje krevní tlak.

Pokud patříte do těchto 4 rizikových skupin, můžete najít vhodnou náhradu zázvoru například v červené paprice nebo kajenském pepři. Účinky paprik jsou totiž podobné účinkům zázvoru. Můžete je dokonce přidat do limonády a připravit si úžasný detoxikační nápoj.

Pokud nemůžete užívat zázvor, čím jej nahrazujete?


Zdroj: Healthline, Healthline, SuplementsSelfcode, WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články