Když je stresu nadmíru: Deprese, bolesti hlavy a nespavost se projeví jako první

Neustálá deprese, bolesti hlavy a nespavost jsou častými příznaky nadmíry stresu. Pokud se s nimi potýkáte, raději co nejdříve změňte své každodenní návyky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadměrný stres je velmi nebezpečný faktor, který se může negativně odrazit na vašem celkovém zdraví. A přestože může být často náročné ustát psychický náraz nebo pracovní tlak, vždy byste měli myslet na to, že psychické zdraví je pro vás to nejdůležitější – v opačném případě se podle lékaře Timothy J. Legg můžete potýkat s velmi nebezpečnými problémy a zvyšujete riziko vzniku mnoha onemocnění. Abyste se tedy ochránili před potenciálními dopady nadměrného stresu, je důležité zavčasu rozpoznat jeho příznaky. 

Neustálé noční můry a nespavost 

Pokud se vám opakovaně zdají noční můry, například to, že vám vypadl zub, padáte z výšky nebo vás někdo pronásleduje, měli byste začít více dbát o své psychické zdraví. Ačkoliv se tyto sny občas mohou zdát každému a většinou nenaznačují nic závazného, pokud se objevují pravidelně, je možné, že vás trápí příliš mnoho stresu. Zkuste proto přes den v práci více odpočívat, a alespoň na chvíli se zastavit – například si vyjděte na procházku do přírody, čímž navíc skvěle podpoříte své zdraví a načerpáte čerstvý vzduch. 

Častější nachlazení a bolesti hlavy 

Stres působí na lidské zdraví stejně jako v dávných dobách, kdy byl uvolňován adrenalin spolu s kortizolem během život ohrožujících situací. I dnes na stres organismus reaguje tím, že je tělo neustále v pozoru a tlačí na imunitní systém. To však vede také k tomu, že dochází k narušení některých reakcí, což následně způsobuje například silné bušení srdce, vyšší riziko nachlazení a bolesti hlavy. Ve skutečnosti však tento faktor člověk ovládá sám, a to silou myšlenky. Je proto důležité udržet se v psychické pohodě a vyhnout se tak potenciálním problémům. 

Vypadávání vlasů a kožní problémy 

Vypadávání vlasů je další běžný příznak, který může být důsledkem nadměrného stresu – a v tomto případě vám nepomůže ani nový šampon nebo jiné hojící prostředky. Snažte se proto nevěnovat tolik pozornosti maličkostem a řešte věci v klidu. Podobně tomu je také u kožních onemocnění, která jsou silně propojena s psychikou – emoční stres totiž výrazně zvyšuje riziko jejich vzniku, a pokud jimi již trpíte, pravděpodobně se zhorší jejich příznaky. Velmi často se pacienti v tomto případě potýkají s opary, kopřivkou nebo také akné. 

Žena drží kartáč na vlasy plný vypadaných vlasů - na vině může být stres. iZdroj fotografie: Pixabay
Nadmíra stresu vede k vypadávání vlasů

Výkyvy tělesné váhy a deprese 

Lidé trpící stresem často řeší své pochmurné myšlenky tím, že si dají něco dobrého, například sladkosti nebo slanou pochoutku plnou tuku. To je však prvním krokem k tomu, aby se potýkali s nadváhou – tělo si totiž může velmi snadno na cukru či tuku vytvořit závislost a bude vás ve vypjatých situacích neustále nutit, abyste je doplnili. Pro některé lidi však tento faktor funguje opačně, a to tak, že nemají žádnou chuť k jídlu nebo zapomínají jíst a začínají tak nekontrolovatelně hubnout. Často tento faktor vede také k depresi.

Problémy s orgány 

Ve stresových situacích začíná tělo shromažďovat krev u životě důležitých orgánů, aby byla zajištěna v první řadě jejich funkce. Jedná se zejména o srdce, mozek a dýchací soustavu, které jsou pro udržení životních funkcí zásadní – to však znamená, že jiné části těla nemusí být dostatečně krví zásobovány a začínají se objevovat problémy, jako je například podráždění střev, bolesti v žaludku nebo pocit plnosti. V tomto případě často nepomáhá ani přechod na lehkou stravu nebo užívání léků, takže udržení psychické pohody je to nejdůležitější. 

Jak se se stresem vypořádáváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články