Pokud vám na bradě začalo růst příliš mnoho nových chloupků, raději buďte na pozoru. Mohlo by se totiž jednat o známku vážného onemocnění.
Ačkoli je to nepříjemné, některým ženám mohou začít růst po dosažení středního věku chloupky na bradě. Ve většině případů je na vině rozhození hormonů, ke kterému nejčastěji dochází v důsledku menopauzy nebo těhotenství. Někdy však mohou být na vině také některá nebezpečné onemocnění, jako je podle lékařky Cynthia Cobb například syndrom polycystických ovarií či vrozená adrenální hyperplazie.
Vrozená adrenální hyperplazie
Nadměrný růst chloupků mohou pociťovat ženy na rtech, bradě, hrudníku, břiše nebo dokonce i zádech. Jejich barva většinou bývá tmavší, někdy i černá, a pokud nejsou výsledkem hormonálních změn, mohly by být varováním před vrozenou adrenální hyperplazií. Jedná se o nemoc, která postihuje přibližně 1 osobu z 1 500 a je výsledkem enzymatického bloku tvorby kortizolu. Lékaři ji však většinou diagnostikují při narození pacienta.
Cushingův syndrom
Cushingův syndrom je nebezpečné onemocnění, ke kterému dochází v důsledku nadměrné koncentrace stresového hormonu kortizolu. Kromě růstu chloupků na obličeji a dalších částech těla se problém může projevit pravidelnými migrénami, přibíráním na váze a potížemi s pokožkou. Jak také uvádí server MedicalNewsToday, v některých případech může být na vině pouze věk či genetické predispozice, které jste získali od svých rodičů.
Syndrom polycystických ovarií
V neposlední řadě pak může být na vině také syndrom polycystických ovarií. Jedná se o endokrinní onemocnění, které negativně ovlivňuje hladiny důležitých hormonů a přispívá k tvorbě cyst ve vaječnících.
Ochlupení na bradě je také někdy výsledkem nadprodukce androgenů, které ovlivňují hladiny ženského estrogenu. Na webu JakZdravě jsme již dříve psali, jak se nevzhledných chloupků na bradě co nejefektivněji zbavit.