Léčí anémii, migrénu, žlučník, játra i poruchy spánku. Stačí přitom jen 2 lžičky denně

Kopřiva dvoudomá má úžasné léčivé schopnosti. Kopřivový čaj se hodí k popíjení po celý rok, ale nejlepší je z mladých jarních kopřiv. Ještě lepší je kopřivová směs.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé na ni koukají jako na plevel, přitom je kopřiva dvoudomá léčivý poklad. Léčivá je kompletně celá – oddenky, stonky, listy i květy. Ze všech bylin je nejlepší na čištění krve a podporu krvetvorby. Také působí na slinivku a snižuje hladinu cukru v krvi. Čerstvou kopřivu by si měli dopřávat lidé, kteří trpí nedostatkem železa. A to stále není všechno, co tato podceňovaná rostlina dokáže s vaším zdravím.

Co ještě umí kopřiva

Kromě krvetvorby a glykémie dokáže kopřiva léčit nemoci a záněty močových cest, působí jako diuretikum proti zadržování moči a je skvělou prevencí proti močovým kamenům. Listy kopřivy obsahují celou hromadu vitamínů, hlavně vitamíny A, B, D, E a K. Z minerálních látek jsou bohaté na vápník, mangan, železo, draslík, zinek, hořčík a měď. Navíc obsahují enzymy chlorofylu, který má na tělo blahodárné účinky.

Recept na kopřivovou směs

Co budete potřebovat?

  • 1 kg listů kopřivy,
  • 2 citróny,
  • 2 jablka,
  • 1/2 kg medu nebo hnědého nerafinovaného cukru, nejlépe organického
  • a želatinu (nejlépe pektin).

Postup přípravy receptu:

  1. Připravte si mixér.
  2. Do něj vložte kopřivu, jablka a citróny. Mixujte, dokud nezískáte měkkou směs.
  3. Přidejte želatinu a med.
  4. Směs nalijte do teplých a sterilních sklenic.

Aplikace a dávkování:

Užívejte dvě polévkové lžíce této směsi každý den před jídlem. Brzy byste měli pocítit účinky.

Šálek s kopřivovým čajem a kopřivou v něm iZdroj fotografie: Pixabay

Méně známé účinky kopřivy

Málokdo ví, že kopřiva se používá k léčbě poruch spánku, k léčbě jater a žlučníku, včetně nádorů jater, žaludečních křečí a plicních chorob. Poradí si s virovými i bakteriálními infekcemi a zatočí s únavou, která souvisí s anémií (nedostatkem červených krvinek). Navíc kopřivová tinktura z oddenku blahodárně působí na vlasy a vlasovou pokožku. Působí proti lupům a díky ní budete mít vlasy lesklé a husté. Na bolavé klouby můžete zkusit recept s kopřivou a olivovým olejem.

Jak využíváte kopřivu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články