Babské rady na prevenci i léčbu vaginální kvasinkové infekce: Dozajista oceníte účinky jogurtu a tea tree oil

Ženské intimní partie bývají často náchylné ke vzniku nepříjemných kvasinkových infekcí. Tyto přirozené prostředky vám pomohou problém vyléčit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaginální kvasinková infekce vzniká jako důsledek přemnožení plísně Candida albicans, která přirozeně žije v ženské pochvě. K jejímu nárůstu dochází zpravidla při hormonálních změnách, nechráněném pohlavním styku, časné menopauze, cukrovce nebo jakékoliv jiné příčině, která zvyšuje poševní kyselost a vytváří tak ideální prostředí pro její růst. Jak říká lékařka Valinda Nwadike, MD, naštěstí však existují určité domácí prostředky, které lze použít k úspěšné léčbě tohoto problému. 

Vaginální kvasinková infekce

Vaginální kvasinková infekce je poměrně časté onemocnění, se kterým se většina žen setká alespoň jednou za svůj život. Projevuje se svěděním pochvy, zapáchajícím výtokem, zánětem poševních pysků, zarudnutím vulvy, pálením a bolestí při močení. Pokud si ovšem nejste jistí, že chcete provést její léčbu sami, měli byste se o tom nejprve poradit se svým gynekologem – stejně tak by tomu mělo být, pokud se u vás tato infekce objevuje častěji. Ovšem v případě, že jste připraveni na samoléčbu, zde jsou ty nejlepší způsoby, jak na to: 

1)    Probiotické čípky a doplňky stravy

Probiotika pomáhají obnovit rovnováhu mezi užitečnými bakteriemi a kvasinkami v celém těle. Nejenže tak dokáží podpořit správnou funkci trávicího traktu, ale také navrátí vaši vaginální flóru opět do souladu. Jedním z osvědčených způsobů, jak těchto výsledků dosáhnout, je užívat probiotika ve formě doplňků stravy (většinou v rámci 10 dní) nebo vaginálních čípků, jejichž účinek bývá zpravidla rychlejší.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

2)    Jezte více řeckých jogurtů 

Jelikož je konzumace probiotik v případě léčby vaginální kvasinkové infekce nejúčinnějším způsobem pro získání rovnováhy kyselosti v těle, můžete kromě probiotických čípků a doplňků stravy užívat také potraviny, které je obsahují. Mezi ty patří například řecký jogurt, kombucha nebo kefír – ujistěte se však, že produkty neobsahují žádný přidaný cukr ani dochucovadla, jež by růst plísní naopak mohly podpořit.

3)    Přidejte do svého jídelníčku česnek

Česnek je domácí všelék, který vám díky svým protizánětlivým, antioxidačním a protiplísňovým vlastnostem dokáže pomoci při léčbě téměř jakéhokoliv problému. Pro získání nejlepších výsledků jej stačí zařadit do vašeho každodenního jídelníčku – nikdy byste jej však neměli vkládat přímo do vagíny. 

4)    Výplach peroxidem vodíku 

Peroxid vodíku je přirozené antiseptikum, které dokáže účinně zničit přemnožené bakterie a kvasinky v těle. Pro léčbu vaginální infekce jej lze použít jako výplach, který byste měli před aplikací zředit v poměru 1:1 s obyčejnou vodou. Pokud si ovšem s tímto způsobem léčby úplně nevíte rady, raději se nejprve poraďte se svým gynekologem. 

iZdroj fotografie: Pixabay

5)    Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je léčivá rostlina, která se v medicíně běžně používá jako prostředek pro prevenci a léčbu intimních infekcí. Stačí jej povařit ve dvou sklenicích vody, poté roztok scedit, nechat jej vychladnout, a nakonec jím pečlivě omýt vaginální oblast. 

6)    Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je esenciální olej, který účinně hubí plísně, bakterie a viry. Napusťte si vanu teplou vodou, přidejte do ní několik kapek tohoto léčivého prostředku a dopřejte si dostatečně dlouhou koupel. Léčba tak bude nejenom účinná, ale i velmi příjemná.

Jaké způsoby pro léčbu vaginální infekce se osvědčily vám? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články