Obyčejná sůl pomůže na bolesti krku, záněty dásní i další onemocnění

Pozitivní účinky kuchyňské soli na zdraví jsou známé už od starověku. Zažehnáte s ní bolest v krku, zánět dásní, ale také vám může pomoci volně dýchat nosem.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jak potvrzují pohádky, sůl je nad zlato. Ačkoli ji jistě používáte denně v kuchyni, asi by vás nenapadlo pátrat po jejích léčivých účincích. Mnohem známější je totiž negativní účinek soli z její nadměrné konzumace. Ale právě sůl vám může pomoci na bolest v krku, ucpaný nos nebo svědění kůže po štípnutí hmyzem. Stačí jen vědět, jak na to.

Jak působí sůl v těle

Kuchyňská sůl (chlorid sodný) není nezdravá, když se správně používá. Ve vašem těle na sebe váže vodu a reguluje množství tekutin, které si mezi sebou předávají buňky. Podílí se na správném fungování nervového a svalového systému. Bez soli by metabolismus nefungoval tak, jak má, protože na soli částečně závisí i vstřebávání minerálů a stopových prvků.

Sůl k zahnání bolesti v krku

Abyste snížili zánět v krku, včetně doprovodné bolesti, kloktejte slanou vodu. Sůl zabíjí viry a bakterie. Stačí vám rozpustit půl lžičky soli ve 200 ml horké vody. Toto slané kloktadlo používejte několikrát denně, dokud vaše obtíže nezmizí. Pokud bolest neustoupí, trvá déle než tři dny a máte k tomu ještě navíc horečku, vyhledejte lékaře.

Zánět dásní zažene sůl

Máte červené, oteklé a krvácející dásně? Možná vás dokonce bolí. Znamená to, že trpíte zánětem dásní. Každý večer si připravte slaný lék. Rozpusťte lžičku soli ve 100 ml teplé vody. Aplikujte stříkačkou přímo na problematické místo v ústech. Pokud potíže nezmizí do týdne, zvyšte dávku. Nefunguje-li vám recept ani poté, navštivte odborníka.

Slánka s rozsypanou solí před sebou na žlutém pozadí iZdroj fotografie: Freepik

Úleva od svědění

Po bodnutí hmyzem sůl dokonale zmírní příznaky jako svědění, bolest a otok. Smíchejte trochu soli s vodou, aby se vám vytvořila pasta. Tuto slanou pastu naneste na místo, kam jste dostali žihadlo. Jakmile pasta zaschne, setřete ji. Do slané pasty můžete přidat i trochu jedlé sody, abyste docílili ještě silnějšího účinku.

Se solí na alergii

Ucpaný nos, který doprovází alergie, dokáže báječně vyřešit slaná voda. Pomáhá k obnově sliznic a na rozdíl od volně prodejných kapek na odlehnutí se na ní netvoří závislost. Stačí rozpustit půl lžičky soli ve 200 ml vody o pokojové teplotě. V podstatě jste právě vytvořili fyziologický roztok. Nyní aplikujte jako normální kapky po 2-3 kapkách do každé nosní dírky.

A už vás napadlo. dát si do kávy místo cukru sůl? Výsledek je překvapivý.

Jaké další triky se solí znáte?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články