Labyrintitida je zánět části vnitřního ucha zvané labyrint. Léčba trvá dlouhou dobu, ale dle internistky Shuvani Sanyal, M.D může bylinná léčba od příznaků pomoci.
Labyrintitida je onemocnění vnitřního ucha. Dva vestibulární nervy ve vnitřním uchu vysílají do mozku informace o prostorové orientaci a kontrole rovnováhy. Když se jeden z těchto nervů zanítí, vznikne stav známý jako labyrintitida.
Jak se projevuje
Mezi příznaky patří závratě, nevolnost a ztráta sluchu. Dalším příznakem je vertigo, což je typ závratě vyznačující se pocitem, že se pohybujete, i když tomu tak není. Může vám znesnadňovat řízení, práci a další činnosti. Léky a podpůrné techniky, jako je bylinná léčba, mohou závažnost závratí zmírnit. Další příznaky zahrnují:
- ztráta rovnováhy
- zvracení
- tinnitus, který se vyznačuje zvoněním nebo hučením v uchu
- ztráta sluchu ve vysokofrekvenčním pásmu v jednom uchu
- potíže se zaostřováním
Příznaky labyrintitidy začínají rychle a mohou být poměrně intenzivní po několik dní. Poté obvykle začnou slábnout, ale mohou se i nadále objevovat při náhlém pohybu hlavy. Tento stav obvykle nezpůsobuje bolest. Je ale nutné jej léčit, a tak pokud se u vás některé symptomy objeví, vyhledejte lékařskou pomoc. Ve velmi vzácných případech mohou totiž komplikace zahrnovat trvalou ztrátu sluchu.
Co labyrintitidu způsobuje a jak se léčí
Labyrintitida se může objevit v každém věku, nicméně náchylnější jsou lidé po 40. roce. Zánět labyrintu může způsobit řada faktorů, včetně:
- onemocnění dýchacích cest, jako je bronchitida
- virové infekce vnitřního ucha
- žaludeční viry
- herpes viry
- bakteriální infekce, včetně bakteriálních infekcí středního ucha
- infekční organismy, jako je například organismus způsobující boreliózu
Zvýšené riziko vzniku labyrintitidy máte, pokud:
- kouříte
- pijete velké množství alkoholu
- máte v anamnéze alergie
- jste obvykle unavení
- jste vystaveni extrémnímu stresu
- užíváte některé léky na předpis
- berete volně prodejné léky (zejména aspirin)
Jakékoli ušní infekce byste měli neprodleně léčit. Není znám žádný způsob, jak labyrintitidě předcházet. Léčba labyrintitidy obvykle zahrnuje použití léků ke kontrole vašich příznaků. Většina lidí nalezne úlevu od příznaků během jednoho až tří týdnů a úplného uzdravení dosáhne za měsíc nebo dva.
Domácí léčba labyrintitidy
Přírodní medicína může nabídnout v boji proti této nemoci hned několik prostředků. Vyzkoušejte například tento recept. Je určen jak na labyrintitidu, tak na nespavost, ale také pomáhá aktivovat krevní oběh v mozku.
Budete potřebovat:
- 1 bobkový list
- 1/2 lžičky strouhaného muškátového oříšku
- 1 šálek vody
Příprava:
- Muškátový oříšek spolu s bobkovým listem vložte do hrnku vroucí vody.
- Přikryjte, nechte vylouhovat a trochu vychladnout.
Další doporučení
- Tento čaj pijte třikrát denně po dobu tří dnů, příznaky labyrintitidy by se měly výrazně snížit.
- Pokud chcete, můžete léčbu pravidelně opakovat každých 30 dní.
- S dávkou muškátového oříšku to ale nepřehánějte: mělo by ho být tolik, kolik je uvedeno v receptu, nebo dokonce o něco méně.
- Tento lék je také účinný při nespavosti a neklidném spánku. Pokud si ho vezmete večer před spaním, budete lépe spát a rychleji usnete.
- Přidání muškátového oříšku do jídla pomáhá posilovat paměť, aktivovat mozek a zlepšovat prokrvení mozku.
- Muškátový oříšek také pomáhá odstraňovat únavu a stimulovat krevní oběh. Používá se k léčbě nachlazení a zánětlivých stavů a pomáhá zmírňovat bolesti při artritidě a osteochondróze.
Pokud máte s tímto onemocněním zkušenost, jaké prostředky vám pomohly?