Mnoho rostlin, které lidé považují za plevel, mají ve skutečnosti úžasnou a silnou léčivou moc. Podívejte se, jaké účinky na lidské zdraví nadělila příroda lopuchu.
Lopuch patří do skupiny bodlákovitých. Když se objeví na zahradě, okamžitě ho lidé vytrhnou a zahodí. Je to přece nepříjemný plevel. Jenže tento plevel má úžasné léčivé schopnosti. Existuje ho několik druhů, přičemž léčivé jsou všechny. Pravda, po utržení lopuch zrovna moc vábně nevoní, to ale nevadí, protože po usušení zapáchat přestane.
Lopuch – oblíbenec pro detoxikace
Mnoho lidí si přidává lopuch do jídla. Má totiž báječné detoxikační účinky, odstraňuje škodlivé látky z těla a čistí krev. Šťáva z listů lopuchu pomáhá na hadí uštknutí jako protijed podaný přímo na ránu. Samotný lopuch má močopudné účinky, čímž pomáhá s očistou. Moc prospěšný je pro játra.
Další účinky lopuchu na zdraví
Lopuch má mnoho dalších pozitivních vlivů na organismus. Zabraňuje vypadávání vlasů a doporučuje se užívat revmatikům a diabetikům. Jeho kořen obsahuje inzulín, takže pomáhá při regulaci krevního cukru.
Lopuchová péče o vlasy
Jestli chcete vyživit vlasy a vrátit jim lesk, připravte si lopuchový olej.
Co budete potřebovat?
- 3 lžičky kořene lopuchu
- a 200 ml rafinovaného olivového oleje.
Postup přípravy:
Smíchejte ingredience a nechte tři týdny stát.
Aplikace:
Po odstátí extraktu můžete aplikovat na vlasy. Olej nanášejte večer. Po nanesení zakryjte flanelovým hadrem a jděte spát. Ráno si hlavu normálně umyjte. Opakovat proceduru lze podle potřeby.
Čaj z lopuchu
Čaj se hodí hlavně při revmatických onemocněních. Čaj ze semínek lopuchu dokáže hotové zázraky.
Co budete potřebovat?
- 1 polévkovou lžíci semínek lopuchu
- a půl litru vody.
Postup přípravy:
V půl litru vody nechte povařit semínka pět minut. Poté nechte 15 minut louhovat.
Aplikace a dávkování:
Čaje si dávejte jen dvě polévkové lžíce každé ráno a večer.
Pokud vám jde hlavně o kvalitu vlasů, můžete vyzkoušet ještě domácí vlasovou masku.