Časté zaspávání: Proč někteří lidé ráno neslyší budík, a jak jednou provždy přestat mačkat tlačítko „odložit“

Někteří lidé jsou s budíky zdánlivě nekompatibilní. Naštěstí existuje několik strategií, jak se s budíkem skamarádit a nezaspat něco skutečně důležitého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co se týče ranního vstávání, existují v zásadě dva typy lidí: ti, kteří vstávají na první zazvonění či dříve, a ti, kteří spí i navzdory budíku dál. Někteří neodolají opakovanému posouvání budíku, jiní ho zkrátka neslyší. Psycholožka Dr. Vara Saripalli vysvětluje, že k častému  zaspávání může vést mnoho faktorů, od přirozené mozkové aktivity, až po problémy s duševním zdravím.

Proč někteří lidé často zaspávají

To, že vás ráno budík neprobudí, může být způsobeno několika důvody. Pokud budík skutečně neslyšíte, je to pravděpodobně způsobeno hloubkou vašeho spánku. Někteří lidé spí opravdu tvrdě, a dle výzkumů mají tyto typy lidí více spánkových vřetének, což je forma mozkové aktivity během spánku bez rychlých očních pohybů (tzv. Non-REM fáze). Tato vřeténka fungují jako jakési zařízení pro potlačení hluku. Hloubku spánku ale ovlivňují i další, níže uvedené faktory.

Spánkový režim

Ranní probouzení je ovlivněno i kvalitou a množstvím spánku, což může být problém obzvláště u lidí, kteří pracují na směny. Problémem může být také spánek v nesprávnou dobu, která neodpovídá vašemu přirozenému chronotypu (spánkovému režimu). Lidé, kteří jsou tzv. sovy, chodí většinou spát pozdě a časné ranní vstávání tak může být velký problém.

Zdravotní stav

Některé zdravotní potíže mohou ovlivňovat ranní vstávání. Například poruchy srdečního rytmu brání vytvoření pravidelného spánkového režimu, což může znamenat, že upadáte do hlubšího spánku, ze kterého se hůře probouzíte. Problémy mohou způsobovat také noční děsy, chození ve spánku a spánková apnoe spolu s léky, jako jsou beta-blokátory a prášky na spaní.

V úvahu je třeba brát i duševní zdraví. Například deprese může způsobovat potíže se spánkem, a tím pádem i s ranním vstáváním. Stejně tak stres a úzkost mohou způsobovat obavy, které vedou k nedostatku spánku a špatné motivaci vstát z postele. Deprese a spánek mají navíc obousměrný vztah, což znamená, že špatné spánkové návyky mohou přispívat k rozvoji deprese a to, že má jedinec depresi, zvyšuje pravděpodobnost, že bude trpět problémy se spánkem.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak neprospat budík

Existuje několik strategií, jak zajistit, abyste přestali ráno zaspávat:

Vytvořte si lepší spánkovou rutinu

Když budete chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, bude pro vás snazší se ráno probudit a začít den. Zlepší se i kvalita vašeho spánku.

Spěte dostatečně dlouho

Většina lidí potřebuje 7 až 9 hodin. Pokud je pro vás obtížné jít do postele o hodinu dříve, zkuste posunout dobu spánku po přijatelnějších krocích, například o 15 minut za noc.

Zlepšete svou spánkovou hygienu

Pro kvalitní spánek je také důležité dodržovat správnou spánkovou hygienu před spaním. K lepšímu spánku vám může pomoci vyvážená strava, hydratace a pravidelné cvičení. Večer se vyhýbejte kofeinu a místo používání zařízení vyzařujících modré světlo, jako jsou chytré telefony a tablety, se raději věnujte relaxační činnosti, například čtení knihy.

Pořiďte si jiný druh budíku

Pokud předchozí opatření nemají kýžený efekt, zkuste si pořídit inovativnější budík. Můžete si například koupit takový, který má extra hlasité nastavení, vibruje, budík v podobě podložky pod matraci, která vámi ráno doslova zatřese nebo například budík na kolečkách, který odjede, pokud několikrát posunete buzení. Pomáhá také umístit budík mimo dosah, abyste museli fyzicky vstát z postele, když jej chcete vypnout.

Kdy se poradit s lékařem

Pokud jste vyzkoušeli několik možností, jak zlepšit své ranní vstávání a stejně budík buď stále neslyšíte nebo nejste schopni najít dostatečnou motivaci, abyste se z postele zvedli, je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem, případně psychologem.

Jaké strategie se osvědčily vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články