Proč vznikají problémy s játry a jak to můžete ovlivnit? Poznejte rané příznaky a vylučte ta nejzávažnější onemocnění

O játrech lze říct, že jsou velmi důležitým tělním orgánem, bez kterého není možné žít. Když selžou játra, většinou to znamená pro člověka konec.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidský organismus funguje jako taková malá chemická továrna, ve které se stále něco děje. Játra v ní mají podstatnou roli, a to metabolickým fungováním, ukládáním energie na horší časy a filtrováním vzniklého odpadu z krevního oběhu. Je tedy zřejmé, že obejít se bez nich nelze. Lékař Ahmet Omur Gurakar, MD je specialistou na poruchy trávení, selhání jater a jejich transplantaci.

Játra jako nezbytná součást lidského organismu

Klíčovou roli v metabolismu tuků, bílkovin a sacharidů sehrávají právě játra. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, a zároveň i žlázou endokrinní, v níž se tvoří hormony. Mají nezastupitelnou úlohu při detoxikaci organismu. Zároveň fungují i jako zásobárna vitamínů, minerálů, železa a glykogenu. Je tedy pochopitelné, že selhání jater patří k život ohrožujícím stavům, kdy velmi rychle dochází ke zhroucení vnitřního prostředí lidského organismu.

Obecné příznaky špatné funkce jater

Poškození jater se nemusí projevovat žádnými příznaky. Záleží totiž na základní příčině. Obecně lze ale říct, že špatně fungující játra se manifestují nažloutlou pokožkou a bělmem očí. U postiženého se objevuje bledá, krvavá nebo černá stolice. Žaludek bývá zvětšený a problémy se objevují také v oblasti psychiky. Dochází ke změnám nálady, spánku a poznávání. Mezi nejčastější nemoci jater patří hepatitida, ztučnění jater, cirhóza, rakovina, selhání jater.

iZdroj fotografie: Pixabay
Obezita je jednou z příčin ztučnění jater

Hepatitida

Jedná se o zánět jater, který může být i virového původu. Hepatitida způsobuje poškození jater. Virová forma je nakažlivá, ale existuje pro ti ní možnost očkování. Týká se to především typu hepatitidy A a B. Hepatitida typu C může být akutní a chronická, šíří se hlavně krví.

Ztučnění jater

Ke ztučnění jater dochází vlivem nadměrné konzumace alkoholických nápojů. Existuje ale i nealkoholické ztučnění (neboli steatóza) jater. Jedná se o civilizační onemocnění, jehož příčinou je nezdravý životní styl, kvůli kterému se hromadí tuk v játrech. Typickým příznakem pro ztučnění jater je velká únava, pocit vyčerpání, zmatenost a deprese. Velmi často jím trpí lidé s obezitou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jak asi mohou vypadat játra tlouštíka na obrázku?

Jaterní cirhóza

Cirhóza je chronické jaterní onemocnění, při kterém dochází k nekróze jater, a následně ke zvýšené tvorbě vaziva. Zároveň jsou jaterní buňky, tkáně a cévní řečiště uzlovitě přestavovány. Nemoc je velmi závažná, protože samotnou příčinu léčit nelze. Důležitá je správná životospráva, dieta a mírná konzumace alkoholu, případně abstinence. V pokročilém stadiu cirhózy připadá v úvahu transplantace jater.

Selhání jater

Když je velká část jater natolik poškozena, že nemůže vykonávat svoji funkci, dochází k chronickému selhání jater. Je to život ohrožující stav. Projevuje se průjmem, žloutenkou, zmateným chováním, nevolností, únavou a slabostí. Akutní selhání jater vzniká například v důsledku otravy nebo předávkování léky.

Jak jste na tom se svými játry vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články