Nádor na mozku ovládá celé tělo – příznaky jsou změna chování či neutišitelná bolest hlavy. Jak nemoc podchytit v začátku?

Nádor na mozku je specifický v tom, že se vyvíjí v uzavřeném prostoru. Člověka tak dokáže zabít i nezhoubný nádor, protože vzroste nitrolební tlak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příčiny nádorů na mozku jsou většinou neznámé. Jejich vznik se ale přičítá dědičnosti, vystavení jedince ionizujícímu záření, viru Epstein-Barrové. Nádor se obvykle projevuje řadou příznaků, které ale laik může zaměnit za běžné zdravotní potíže. Lékař Matthias Holdhoff, MD, Ph.D. se ve své praxi zaměřil na léčbu rakovin a nádorů mozku.

Co je to intrakraniální nádor

Intrakraniální nádor neboli nádor na mozku postihuje mozek a mozkové pleny. Bývá primární, kdy vzniká přímo v mozkové tkáni, nebo sekundární, kdy se jedná o metastázy jiných nádorů, které vznikly v mozku nebo v jiné části těla. Primární mozkové tumory většinou nemetastázují. V dospělém věku jsou mozkové nádory poměrně vzácné, ale v dětském věku jsou druhým nejčastějším nádorovým onemocněním.

Bolest hlavy jako nejčastější příznak nádoru mozku

Když se tumor v mozku zvětšuje, tlačí na nervová zakončení, svírá cévy. Z toho pramení vznik bolesti hlavy, která bývá nejsilnější po ránu. Zesiluje kašlem, kýcháním a během cvičení. Může ji doprovázet zvracení. Většinou na ni nezabírají volně prodejné léky proti bolesti.

Porucha kognitivních funkcí

Na začátku onemocnění se mohou objevit problémy se soustředěním, mluvením, psaním nebo čtením. Pokud se nádor vyvíjí v oblasti spánků, zhoršuje se řeč. Jestliže se vyvíjí za čelním lalokem, člověk ztrácí schopnost uvažování, čtení, jeho inteligence klesá. Nádor v čelním laloku ovlivňuje schopnost rozhodování a iniciativy. Objevují se i potíže s krátkodobou pamětí.

Změna osobnosti a zájmů

Novotvary na mozku mohou silně ovlivňovat osobnost člověka. Z dříve komunikativní a milé osoby se stává například agresivní člověk s despotickým chováním. Nejdříve si této změny všimne okolí postiženého. Ten může trpět i depresemi, poklesem síly, ztrátou zájmů o koníčky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Častým příznakem nádoru na mozku je zapomětlivost

Endokrinní poruchy

Je-li nádor v mozku vytvořený z buněk odpovědných za endokrinní funkce, může mít postižená osoba hormonální problémy. Objevuje se zvýšený krevní tlak. Na břiše a pažích se hromadí tuk, zatímco nohy ztrácejí na hmotnosti. Na kůže se tvoří akné, strie, modřiny. Stoupá i hladina cukru v krvi.

Jak se provádí diagnostika mozkových nádorů

V případě výše uvedených potíží stojí za to návštěva praktického lékaře, který provede další vyšetření. K diagnostice mozkového nádoru je třeba většinou CT, magnetická rezonance a angiografie. Typ tumoru se zjišťuje histologickým vyšetřením.

Objevil se ve vašem blízkém okolí u někoho nádor na mozku?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články