Přestože se může zdát měření krevního tlaku jako snadná záležitost, podle odborníků se mnozí z nás dopouštějí opakovaně řady chyb.
Pokud si pravidelně měříte svůj krevní tlak, pravděpodobně chcete vždy získat co nejpřesnější výsledky, které vám o vašem zdravotním stavu vypoví vše, co potřebujete. A přestože jde o záležitost, která se může zdát jako velmi snadná, podle odbornice Jenneh Rishe se během ní lidé opakovaně dopouští řady chyb. Níže se můžete podívat na ty nejčastější z nich.
Pozice, ve které během měření jste
Pozice, ve které se nacházíte během měření krevního tlaku, může mít velký vliv na vaše výsledky. Pokud totiž nesprávně sedíte nebo máte například svěšené nohy, váš krevní tlak bude naprosto jiný, než když jste ve správné pozici – v sedě na židli s rovnými zády opřenými o opěradlo a s nohama pevně na podlaze (dejte si pozor, abyste nohama příliš netlačili do země, je zapotřebí mít je pouze položené).
Držení vaší paže
Pokud během měření krevního tlaku není vaše paže správně podepřená, mohou být výsledky, které přístroj ukáže, nesprávné – v případě, že držíte vaši paži příliš vysoko nebo příliš nízko, můžete ovlivnit způsob, jakým vaše srdce pumpuje krev, což následně ovlivňuje váš krevní tlak. Ruka by proto měla být vždy ve vzpřímené poloze na stole nebo podepřená osobou, která vám měří krevní tlak.
Kouření před měřením
Kouření je největším nepřítelem našeho krevního tlaku, neboť jde o zlozvyk, který způsobuje křeče v tepnách, což může zvyšovat jeho hodnoty. Pokud se tedy chystáte změřit svůj krevní tlak, rozhodně s cigaretou počkejte.
Konzumace některých jídel
Pokud budete konzumovat den před měřením vašeho krevního tlaku velmi slané jídlo nebo pít slanou vodu, mohou být vaše výsledky z vyšetření v nesprávných číslech – velké množství soli má totiž špatný vliv na proudění vaší krve. Než tedy půjdete k lékaři, jezte raději den či dva předtím vyváženou a zdravou stravu, která vašemu tělu žádný velký šok nezpůsobí.
Vynechaní toalety
Odborníci doporučují, abyste před každým měřením svého krevního tlaku vyprazdňovali močový měchýř – pokud je totiž plný, mohl by zvyšovat váš krevní tlak, tudíž by také vaše výsledky nemusely být přesné.
Správná hydratace těla
Ještě než vyrazíte k lékaři na měření krevního tlaku, ujistěte se, že jste den předtím i během daného dne pili dostatek tekutin. Dehydratace totiž může snižovat váš krevní tlak, což by se mohlo odrazit také na výsledcích.
Během měření nemluvte
Pokaždé, když si budete nechávat měřit krevní tlak, ujistěte se, že jste v klidu a nikdo okolo na vás nemluví. Pokud totiž budete odpovídat, může s každým slovem stoupat i váš krevní tlak, což by se se vší pravděpodobností odrazilo také na výsledcích měření.
Kterých chyb jste se doposud dopouštěli vy?