Ekzém, svědivá pokožka a vazodilatace: Pravděpodobně jde o onemocnění jater

Onemocnění jater je nebezpečný problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, co nejdříve vyhledejte lékaře.

jatra i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Onemocnění jater může mít závažný dopad na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání jeho příznaků co nejdříve vyhledali lékaře a poradili se s ním o vhodné léčbě problému. V opačném případě by totiž mohl způsobit samotné selhání orgánu, což je podle webu MyClevelandClinic život ohrožující stav. A právě nejčastěji se mohou jeho prvotní známky objevit na vaší kůži. Jakmile si tedy všimnete, že máte neustálý ekzém nebo vás trápí svědivá pokožka, mohlo by se právě jednat o nebezpečné onemocnění jater. 

Modré skvrny na kůži a ekzémy 

Pokud játra nefunguj správně, může se pacient potýkat s řadou nepříjemných příznaků a je také vystaven vyššímu riziku srážení krve, což se může projevit modrými skvrnami po celém těle – ty mohou připomínat modřiny, které se objevují, aniž byste do něčeho narazili nebo se bouchli. Podobně se pak také onemocnění projevuje neustálou únavou, která se objevuje i v momentě, kdy jste se dobře vyspali a ani jste příliš nepracovali. Tehdy pravděpodobně orgán nedokáže správně odfiltrovat toxiny a začíná k tomu využívat více energie.

Jelikož játra nejsou schopna v případě onemocnění pracovat správně, často tak v těle zůstávají nahromaděné toxiny, které se dostávají do krve a poté na povrch pokožky. Tímto způsobem však mohou způsobit další nepříjemné příznaky, jako je například ekzém nebo vyrážka způsobující intenzivní svědění. Ve většině případů navíc nepomůže žádná mastička ani speciální krém, který by vám ji pomohl zmírnit. Pozor, že někdy může vyrážka také odkazovat na intoleranci lepku, o čemž jsme nedávno na webu JakZdravě informovali. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Problémy s játry mohou vyústit v zápach úst

Přibývání na váze a nevolnost 

Onemocnění jater se může projevit také tím, že pacient neustálé přibývá na váze, a to aniž by změnil svůj klasický jídelníček. Důvodem může být neschopnost těla vypořádat se s nahromaděnými toxiny, které se mohou usazovat v organismu a způsobovat tak nárůst tukových buněk. Ty samé nebezpečné sloučeniny mohou také vést k častému nutkání jít zvracet a způsobovat nevolnost. Stejně tak je možné, že se dostanou i do respiračního systému a ovlivní váš dech, který může začít nepříjemně zapáchat. 

játra

15 varovných signálů, že máte játra plná toxinů, které přispívají k přibírání na váze

Je také důležité brát na vědomí, že mnoho lidí trpí onemocněním jater, aniž by o tom věděli. To je velmi nebezpečné, neboť problém může postupovat a vyústit tak v život ohrožující stav – některé příznaky totiž se totiž mohou objevit až v momentě, kdy orgán selhává nebo se potýká se značnými komplikacemi. Pozor by si měli dávat zejména lidé, kteří často užívají alkohol, trpí obezitou, cukrovkou 2. typu, mají v rodinné anamnéze onemocnění jater nebo jsou často vystavováni určitým chemikáliím. Mezi další příznaky problému patří: 

 • kožní problémy, včetně vazodilatace
 • silně svědění a zánětlivé uzly
 • nažloutlé skvrny a tuková ložiska objevující se na horních a dolních víčkách
 • krvácení
 • jaterní skvrny na čele, horních rtech a bradě 
 • zarudnutí na dlaních a nohou
 • nažloutlá barva kůže

5 zlatých pravidel, jak pečovat o svá játra: Věnujte jim trochu potřebné pozornosti a udržte je v dobré kondici

Prevence Onemocnění jater 

Pokud se chcete před problémy ochránit, měli byste dbát zejména na správnou prevenci. Mezi ty nejdůležitější kroky patří dle serveru MayoClinic především: 

 • Mírná konzumace alkoholu nebo jeho kompletní vyřazení. 
 • Používání ochrany během pohlavního styku, a pokud se rozhodnete udělat si tetování, vždy se ujistěte, že majitel studia dbá na čistotu a bezpečnost. 
 • Pokud máte zvýšené riziko nákazy hepatitidou, poraďte se se svým lékařem o vhodném očkování. 
 • Ať už užíváte léky na předpis, nebo bez předpisu, nikdy to s jejich konzumací nepřehánějte a nemíchejte je s alkoholem. 
 • Vyhněte se kontaktu s krví a tělesnými tekutinami jiných lidí. 
 • Před jídlem nebo jeho přípravou si vždy důkladně umyjte ruce. 
 • Udržujte si zdravou váhu. 

Jak se před onemocněním jater chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články