Otoky, bolesti zad, únava a svalové křeče: Možná jde o onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin může mít nebezpečný dopad na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte jeho typické příznaky, co nejdříve se obraťte na svého lékaře.

bolest ledvin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ledviny jsou důležitý orgán, který zastává řadu nezbytných úkolů v lidském těle. Mnohdy však v důsledku nesprávné životosprávy nebo jiných typických příčin dochází k jejich poškození, což se může projevit mnoha příznaky – jak říká lékař Kevin Martinez, ty se zpravidla objevují až poté, co problémy dosáhnou pokročilejšího stádia, a proto je důležité jednat rychle. Pokud je tedy na sobě rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým praktickým lékařem a nechte si udělat vhodná vyšetření, která vám pomohou stanovit diagnózu. 

Krev v moči

Krev v moči, stav známý také jako hematurie, je alarmujícím příznakem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost. Jedná se totiž o jasnou známku toho, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Na vině mohou být nejen problémy s ledvinami, ale také močovými cestami a dalšími orgány (v některých případech může jít dokonce o příznak rakovinného onemocnění). Pokud jej tedy na sobě rozpoznáte, měli byste se co nejdříve dostavit k lékaři a nechat se vyšetřit, protože zanedbání léčby se může výrazně podepsat na vašem životě.

Otok na těle 

Otok je dalším typickým příznakem, který se může objevit, pokud vám nefungují správně ledviny. Tento párový orgán má totiž za úkol odstraňovat přebytečnou tekutinu z krve, takže pokud nefunguje správně, tekutina se začne hromadit, a to zejména v oblasti kotníků, nohou, chodidel, rukou a obličeje. Kromě toho může tento stav podle webu MayoClinic způsobit dušnost, a to hlavně pokud se tekutina hromadí i v plicích. Pamatujte také, že neustálý otok by neměl být nikdy ignorován a vyžaduje důkladné vyšetření lékařem.

Bolesti zad

Bolest zad je častý problém, o kterém na webu JakZdravě píšeme poměrně často. Nedávno jsme se například zmiňovali o 7 nenáročných cvičeních, které vám jej pomohou odstranit již během pár dní. Mnozí lidé si však neuvědomují, že může indikovat také onemocnění ledvin – nepříjemné pocity se v takovém případě objevují zejména po stranách zad, v jejich prostředku a také pod hrudním košem. Pokud se tedy s tímto příznakem již nějakou dobu potýkáte a nic vám jej nepomáhá odstranit, raději se obraťte na odbornou pomoc.

Žena držící se za bederní páteř iZdroj fotografie: Unsplash
Onemocnění ledvin může vést k silným bolestem zad

Kožní vyrážka nebo svědění

Neméně důležitým příznakem onemocnění ledvin je také kožní vyrážka nebo silné svědění po celém těle. Jedná se o důsledek hromadění odpadních produktů v krvi, které již ledviny nedokáží správně vylučovat z těla ven a které se následně dostávají do krve a způsobují tak nepříjemné kožní reakce. V tomto případě byste měli být obzvláště pozorní, neboť mnozí lidé mají tendenci přiřazovat tyto známky onemocnění ledvin jiným, méně závažným problémům. 

Únava a další problémy 

Dalším příznakem, který může být důsledkem onemocnění ledvin, je neustálá únava – a jak uvádíme na našem webu, někdy také únava či zmatenost značí nebezpečné selhání jater. V tomto případě je však důvodem skutečnost, že ledviny pomáhají tělu vytvářet červené krvinky, které přenášejí kyslík po celém organismu. Pokud však nefungují správně, jejich hladiny začnou klesat, což vede k anémii a následné únavě celého organismu. Někdy dokonce může tento stav způsobit problémy s pamětí a závratě, což už vypovídá o pokročilém stádiu. Pozor byste si poté měli dát také na: 

  • Ztrátu chuti k jídlu: Je běžná u lidí s pokročilým onemocněním ledvin a následuje jí ztráta hmotnosti. 
  • Nevolnost nebo zvracení: K těmto příznakům dochází v důsledku hromadění metabolického odpadu v organismu a mohou se objevovat i při pomyšlení na jídlo. 
  • Svalové křeče: Při onemocnění ledvin se mohou objevit i bolestivé svalové křeče, konkrétně v oblasti nohou. 

Jak se před onemocněním ledvin chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články