Nenoste „koláče“ v podpaží: Snadná řešení nadměrného pocení, abyste se vyhnuli trapným situacím

Doktorka vysvětluje, proč se lidé potí a jak můžete nepříjemnému pocení zabránit či jeho projevy alespoň účinně zamaskovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S přibývajícím létem jsou mokré skvrny v podpaží pro mnohé skutečným problémem. Existují však poměrně jednoduché způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat. Mnoho lidí se bojí zvednout ruku na veřejných místech kvůli mokrým skvrnám na oblečení. Tomu se však lze vyhnout, jak říká lékařka Elaine K. Luo, M.D.

Pocení

Pocení je způsob, jakým tělo reguluje svou teplotu. Když je nám horko, potíme se. Vlhkost se pak odpařuje a ochlazuje nás. Pocení je zcela přirozenou součástí každodenního života. Přesto se některým lidem může zdát pocení v určitých společenských situacích nežádoucí, zejména pokud jejich pot zanechává nápadné vlhké skvrny nebo fleky. V těchto situacích existují určité strategie, které mohou pomoci snížit množství potu.

Antiperspirant versus deodorant

Antiperspiranty fungují tak, že blokují potní kanálky, takže se pot nedostane na povrch pokožky. Pot je stále produkován žlázou, ale nemůže se dostat na povrch. Deodoranty nezabraňují pocení, ale snaží se maskovat zápach, který při pocení produkují bakterie. Někdy antiperspiranty obsahují také deodorant. Většina antiperspirantů, které si můžete koupit v lékárně, se skládá ze solí chloridu hlinitého.

Jednoduché způsoby, jak se vyhnout problému mokrých skvrn

Pokud vás problémy mokrých skvrn v podpaží trápí, vyzkoušejte některý z těchto triků.

Použijte antiperspirant před spaním

Abyste dosáhli nejlepších výsledků při používání antiperspirantu, ujistěte se, že je vaše podpaží čisté a suché, a poté jej aplikujte večer před spaním. Je to proto, že složky potřebují čas, aby vytvořily blok na potním kanálku, a většina lidí se v noci potí méně nebo vůbec. Nemusí to fungovat okamžitě, ale držte se tohoto postupu několik nocí a měli byste dosáhnout požadovaných výsledků. Jakmile antiperspirant začne účinkovat, můžete jej aplikovat podle potřeby.

Využijte dětský pudr

Dětský pudr může pomoci s mokrým podpažím ve spojení s žehlením. Stačí vzít kus prádla, posypat nejproblematičtější místa mírným množstvím přípravku, a poté důkladně vyžehlit. Vysoká teplota žehličky tak jednoduše vtlačí dětský pudr do tkaniny a vytvoří bariéru proti vlhkosti i bakteriím, které způsobují nepříjemné pachy. Jedná se o tzv. deodorant-antiperspirant na oblečení. Kromě všech svých výhod chrání také před nepříjemnými žlutými skvrnami.

iZdroj fotografie: Freepik

Noste prodyšné oblečení

Nejlepším způsobem, jak omezit pocení, je nosit lehké a prodyšné materiály. Světlejší barvy také pomáhají odrážet sluneční záření, místo aby ho pohlcovaly, takže nošení bílé barvy vám pomůže udržet chlad a snížit pocení.

Zvažte barvu vašeho oblečení

Dávejte si proto pozor na tmavší pastelové barvy a také na tmavě modrou a černou, protože ve tmavých barvách se budete potit více. Na bílém oblečení jsou sice mokré skvrny méně nápadné, ale zase se mohou objevit nepříjemné žluté skvrny. Opticky můžete skvrny od potu zamaskovat oblečením s vhodným vzorem, což je ostatně asi tím nejjistějším řešením.

Poraďte se s lékařem

V krajním případě, pokud je pocení vážným problémem, je možné navštívit lékaře a poradit se s ním. V první řadě může odborník navrhnout speciální deodorant, který je léčivý. Jednoduše napíše recept a výrobek byste si měli zakoupit v lékárně. Pomoci může také speciální injekce botoxu. Pomáhá výrazně omezit pocení v podpaží. Před podáním takové injekce byste však měli zvážit všechny vedlejší účinky a poradit se s lékařem, abyste se vyhnuli nepříjemným následkům.

Jak bojujete s nepříjemným pocením vy?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články