Kdy se obávat změn prsou: Opakující se bolest a šupinatá kůže jsou příznaky rakoviny

Pokud jste zpozorovali na svých prsou či bradavkách změny, měli byste rychle zpozornět. V některých případech se totiž může jednat o závažný zdravotní problém.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Náhlé změny na prsou a bradavkách jsou v průběhu života normální, a to zejména co se týče ženského pohlaví. Někdy může být jejich příčinou věk, jindy zase hormonální změny – v každém případě je však důležité, abyste příznak nenechali bez povšimnutí a raději jej konzultovali se svým praktickým lékařem. Jak totiž říká odbornice Nicole Galan, mohlo by se jednat o důsledek závažného onemocnění, včetně zhoubného nádoru. Existuje však i mnoho dalších stavů a okolností, které mohou k těmto obávaným změnám vést. 

Změny na prsou a bradavkách 

Ke změnám na prsou a bradavkách dochází v průběhu celého života – zejména však během puberty, kdy se mladí dospívající potýkají s mnoha hormonálními změnami (v této životní fázi se například zvětšují prsa a mléčné žlázy se vyvíjí tak, aby byly schopny produkovat mléko). Stejně tak může k různým příznakům docházet během těhotenství, kdy se zvětšují bradavky a mají tendenci tmavnout. Neposledním mezníkem je pak také nástup menopauzy, se kterou se během života potká naprosto každá žena. 

Nejčastější příčiny změn  

Mezi běžné důvody, proč dochází ke změnám na prsou, patří následující: 

 • Menstruační cyklus: Velmi často se stává, že před menstruací nebo po ní prsa změní svůj vzhled. Je také běžné, že mohou vypadat otekle, což je důsledkem hromadění tekutiny v této oblasti.
 • Těhotenství: Zvětšení mléčných žláz během těhotenství často vede ke vzniku bulek v prsou, což je zcela normální. 
 • Kojení: Během kojení může dojít k onemocnění zvanému mastitida. V tomto případě jsou také pociťovány bulky v prsou.
 • Nástup menopauzy:  Při nástupu menopauzy dochází k velkým hormonálním změnám, které způsobují změny v prsou a bradavkách. Není proto neobvyklé, že ženy mohou pociťovat více bolesti a bulek pod kůží.
 • Hormonální substituční léčba: Užívání hormonů během menopauzy, ať už prostřednictvím pilulek nebo injekcí, vede ke ztluštění prsou.
 • Postmenopauzální syndrom: Po menopauze dochází k velkému poklesu hladiny hormonů, což může vést ke ztrátě jejich objemu, tvaru a pevnosti (jejich struktura je měkčí a obvykle vypadají povadle). Ve většině případů se také mohou objevit bulky v podobě neškodných cyst. Ty by však měly být vždy důvodem k návštěvě lékaře. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy se obávat změn prsou

Stejně jako existují změny prsou, které jsou normální, existují i změny, které jsou známkou zdravotních problémů. Pokud se tedy potýkáte s níže uvedenými příznaky, rozhodně co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře:

 • Pevný útvar v prsu nebo podpaží: Buďte obzvláště obezřetní v případě kulatých, hladkých bulek nebo bulek, které jsou velké a snadno se pohybují pod kůží. Takový výrůstek vždy vyžaduje lékařskou konzultaci.
 • Zarudlá nebo šupinatá kůže prsu
 • Ztluštění kůže prsu.
 • Důlkovitá nebo vpadlá kůže, podobná pomeranči.
 • Opakující se bolest bez zjevné příčiny.

Jakmile na sobě pocítíte tyto příznaky, rozhodně byste měli co nejdříve zakročit, neboť by se mohlo jednat o důsledek závažného onemocnění, včetně například rakoviny kůže či prsu. Je také vhodné nevynechávat pravidelné prohlídky u lékaře, který vám dokáže říct, zda máte problém či nikoliv. 

Jaké máte zkušenosti se změnami na prsou či bradavkách vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články