Nedostatek draslíku vede k narušení srdečního rytmu. Mezi příznaky se řadí zácpa i mravenčení v končetinách

Draslík je pro správné fungování těla nepostradatelný. Když je ho málo, tělo si o něj začne říkat. Vyplatí se znát příznaky, abyste je nezaměnili za něco jiného.

Žena trpící zácpou i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dostatek vitamínů a minerálů svému tělu zajistíte nejlépe pestrou vyváženou stravou. Jsou ale situace, kdy k nedostatku draslíku může dojít. Dietetička Jillian Kubala zdůrazňuje, že hladinu draslíku by si měli hlídat hlavně lidé trpící onemocněním ledvin a lidé, kteří užívají diuretika. Pokud patříte k rizikovým osobám a pocítíte některé z příznaků nedostatku draslíku, návštěvu lékaře neodkládejte.

Proč potřebujete draslík

Draslík potřebujete pro správný přenos elektrických impulzů mezi buňkami. Reguluje také množství vody v těle a podílí se na řízení práce svalů včetně srdce. Draslík se také účastní procesů výroby energie z cukru a syntézy bílkovin. Za hospodaření s draslíkem zodpovídají ledviny.

Příčiny nedostatku draslíku

V první řadě je důležité zmínit, že nedostatek nebo nadbytek draslíku se vyskytuje velmi vzácně. Pokud užíváte léky, které narušují přirozené procesy v organismu, pak je u vás pravděpodobnější, že se nerovnováha draslíku objeví. Na vině mohou být často užívaná diuretika (užívají se při vysokém krevním tlaku). Nedostatek draslíku se může objevit ale také při zvracení, průjmu a při onemocněních ledvin.

Jak se projevuje nedostatek draslíku

Když má tělo nedostatek draslíku, upozorní na to celkovou únavou. Mohou se také objevit křeče v nohou, které se vyskytují hlavně během cvičení nebo v horkém počasí. (Tady se zamyslete, zda křeče v nohou nemohou souviset spíše s nedostatkem hořčíku.) Málo draslíku zpomaluje trávicí procesy, což vyústí v zácpu, křeče a nadýmání. Také se u vás může objevit necitlivost v končetinách, mravenčení nebo nepříjemný píchavý pocit.

Protože draslík hraje hlavní roli ve správném fungování srdce, jeho nedostatek se projevuje bušením srdce a nerovnoměrným srdečním rytmem. K tomu se může objevit také vysoký krevní tlak, neboť je narušena rovnováha mezi draslíkem a sodíkem.

Mladá žena držící se za hrudník v oblasti srdce iZdroj fotografie: Freepik

Kdy k lékaři

Pokud se objeví některý z těchto příznaků, nemusí to nutně znamenat nedostatek draslíku. Jestliže na sobě pozorujete dlouhodobě jeden nebo více příznaků, vyhledejte lékaře. Ten je schopen stanovit diagnózu a jednoduchým odběrem krve stanovit, zda vaše problémy skutečně souvisí s hladinou draslíku.

Potraviny bohaté na draslík

Abyste se nikdy nedostali do situace, kdy bude vaše tělo volat po draslíku, hodí se vědět, v jakých potravinách ho přirozeně přijímat. Nejbohatší na draslík jsou: kvalitní hořká čokoláda, oříšky, kakao, sušené ovoce (hlavně meruňky), rajčata, brambory, brokolice a červená řepa. Z ovoce jsou to banány, broskve, melouny, avokádo a ananas. Draslík také obsahuje maso, ryby, obiloviny a luštěniny. Z tohoto výčtu je patrné, že se opravdu vyplatí jíst pestrou stravu. Pak se nemusíte obávat, že by tělu cokoli chybělo.

Jaké máte zkušenosti s nedostatkem draslíku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články