Nejčastější chyby, kterých se ženy dopouští během svých dnů. Průběh menstruace je pak mnohem bolestivější

Menstruace je velké téma. Pro některé ženy jsou to nejhorší dny v měsíci, jiné v ní nevidí žádnou překážku. Pokud patříte do první skupiny, možná někde děláte chybu.

Žena s tampónem a kalendářem se zaškrtanými dny menstruace i Zdroj fotografie: Freepik
                   

U zdravé ženy je normální menstruovat pravidelně každý měsíc. U každé ženy je cyklus trochu odlišný, může trvat déle, krvácení je různé intenzity a některé ženy u toho prožívají silnější bolesti, zatímco jiné ani nevědí, co to bolestivá menstruace je. Někdy za to mohou nejčastější chyby, kterých se běžně mnoho žen během svých dnů dopouští.

Proč bývá menses bolestivá

Za bolest při menstruaci může v některých případech genetika, vyšší produkce hormonů nazývaných prostaglandiny (řídí stahy dělohy), hormonální nerovnováha, ovulace, menopauza nebo další gynekologické problémy. Silné bolesti a nepohodlí patří vždy do rukou gynekologa, který odhalí příčinu a poradí vám, jak bolesti zmírnit. Někdy pomůže upravit životosprávu a bolest se výrazně zmírní. Web MedicalNewsToday doporučuje také cvičení nebo jógu.

Velké množství sladkostí

Jíst příliš sladkostí může mít na menstruaci negativní vliv. Je lepší touhu po sladkém uspokojit sladšími druhy ovoce, hlavně těmi s obsahem železa, protože při dlouhé a intenzivní menstruaci přichází tělo právě o něj. To může zavinit únavu a pocit nedostatku energie, který chce tělo řešit právě sladkým. O potravinách, které zmírní nepříjemné pocity v období cyklu jsme na JakZdravě již psali.

Jíte málo železa

V období menstruace byste měli doplňovat železo. Na tento minerál jsou bohaté fazole, sušené meruňky, špenát a červené maso. V nouzi lze sáhnout i po doplňcích stravy, akorát si dejte pozor, že takto doplňované železo často způsobuje zácpu. Web Healthline kromě železa doporučuje také hořčík, vitamíny řady B a vápník.

Žena s termoforem na břiše iZdroj fotografie: Freepik
Na bolest při menstruaci může pomoci přikládat teplo

Zaměřte se na pitný režim

S velkým množstvím krve může tělo přicházet o tekutiny, proto je důležité pravidelně a dostatečně pít. Správná hydratace pomáhá snižovat nepohodlí během hormonální nerovnováhy a pomáhá také proti křečím.

Gynekoložka objasnila, proč se v některých případech při menstruaci objevují také krevní sraženiny

Nepodceňujete hygienu?

Nevhodná a nedostatečná hygiena během menstruace je největší hrubou chybou, které se můžete dopustit. Pravidelná výměna menstruačních pomůcek by měla být samozřejmostí. Navíc je to prevence proti vaginálním infekcím.

Nebojte se během menstruace cvičit. Jaký druh cvičení je vhodný, psala naše redakce v minulém článku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bolestivou menstruací?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články