Muži podceňované zmenšení varlat bývá příznakem vážných nemocí, včetně rakoviny. Jak postupovat?

Atrofie varlat může být známkou řady různých onemocnění, včetně rakoviny a hormonální nerovnováhy. Toto jsou její nejčastější příčiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Atrofie varlat může postihnout každého muže na tomto světě. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, které způsobuje řada nebezpečných příčin, včetně rakoviny, orchitidy nebo například hormonální nerovnováhy – jak proto říká odborník Daniel Murrell, je velmi důležité, abyste měli o tomto problému povědomí a dokázali na něj co nejdříve zareagovat. 

Atrofie varlat obecně

Atrofie varlat je stav, během kterého se pacientům v důsledku ztráty některých zárodečných a Leydigových buněk začnou zmenšovat varlata (zárodečné buňky produkují spermie, zatímco Leydigovy buňky produkují testosteron). Tento problém tak může mít řadu nebezpečných dopadů na vaše zdraví, včetně nižší tvorby spermií, nižší hladiny testosteronu nebo dokonce obojí. Je proto velmi důležité, abyste jakékoliv nevysvětlitelné změny na vašich pohlavních orgánech hlásili svému praktickému lékaři.

Stejně tak, jako u každého jiného onemocnění, byste se však měli soustředit především na příčiny tohoto problému. Ty totiž mohou být často mnohem nebezpečnější, než samotná atrofie varlat. Níže se můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich: 

Hormonální nerovnováha

Mezi nejčastější příčiny atrofie varlat patří hormonální nerovnováha. Ta se může objevit především v případě, kdy je tělo nuceno produkovat mnohem méně testosteronu, než ve skutečnosti potřebuje. Mezi možné příčiny tohoto problému patří užívání estrogenů, anabolických steroidů nebo některých léků. 

Torze varlete

K torzi varlete dochází, pokud se varle otočí a v důsledku zkroutí svůj spermatický provazec, který spojuje varlata se zbytkem reprodukčního ústrojí. Tento problém je nutné řešit okamžitě, protože kromě bolesti a otoku může způsobit také ztrátu krve, což může vést k trvalé atrofii.   

Nadměrné užívání alkoholu

Pravidelná konzumace nadměrného množství alkoholu může způsobit rapidní snížení hladiny testosteronu a poškození testikulární tkáně, což může mít za následek atrofii varlat. V tomto případě byste však kromě vhodné léčby měli také co nejrychleji vyhledat odvykací centrum, protože závislost na alkoholu může mít mnohem závažnější důsledky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Orchitida a jiná pohlavní onemocnění 

Orchitida je druh infekce, která způsobuje bolest a zánět varlat. Tento problém způsobuje zpravidla virová nebo bakteriální nákaza v těle, včetně chlamydie, kapavky, infekce močových cest, příušnic nebo dokonce HIV. Pokud budete tato onemocnění léčit včas, získáte větší šanci, že se vaše varlata vrátí do normálu. 

Varikokéla

Varikokéla je označení pro stav, kdy se žíly, které procházejí vaším šourkem, zvětší. Tento problém se často vyskytuje pouze na levé straně a nemusí vyvolávat žádné příznaky – často si však pacienti mohou všimnout toho, že jejich levé varle vypadá mnohem větší než obvykle.

Rakovina varlat

Ve vzácných případech může atrofii varlat způsobit také rakovina. Ta postihuje spíše mladé muže, ovšem jak mnozí odborníci říkají, jde naštěstí o velmi dobře léčitelný problém. 

Diagnostika a léčba 

Pokud na svých varlatech pociťujete změny, neměli byste si tuto skutečnost nikdy nechávat pro sebe a raději se s ní co nejdříve svěřit svému praktickému lékaři. Ten se vás pravděpodobně zeptá na různé osobní informaci (například na rodinnou anamnéza nebo způsob vašeho každodenního života), a poté provede fyzikální vyšetření, aby vám pomohl určit, co je příčinou atrofie varlat u vás. Způsob léčby tohoto problému poté závisí především na jeho příčině, ovšem nejčastěji vám lékař doporučí:  

  • užívat vhodná antibiotika 
  • změnit svůj současný životní styl
  • hormonální léčbu
  • chirurgický zákrok (zejména v případě torze varlete)
iZdroj fotografie: Pixabay

Zásadním bodem pro správnou léčbu atrofie varlat je její včasné zahájení. Rozhodně byste proto neměli podceňovat žádné viditelné změny nebo změny, které pociťujete, na svých varlatech. 

S jakými problémy jste se potýkali vy?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články