Tymiánový čaj prospívá mysli i tělu: Top 5 zdravotních přínosů, které tento magický nápoj nabízí

Tymiánový čaj obsahuje řadu prospěšných látek, které účinně podporují naše zdraví. Seznamte se s jeho nejvýznamnějšími přínosy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čaj je teplý nápoj, který si svou oblibu získat téměř v každé kultuře po celé světě – nejenže si jej můžete vychutnat téměř při každé příležitosti, ale podle odbornice Emily Laurence se mnoho druhů čajů díky svým zdravotním přínosům používá již po celá staletí v tradiční medicíně. Některé z nich si však v průběhu času získali mnohem větší oblíbenost než ty ostatní, na které se později zapomnělo. Níže se proto můžete podívat na pět nejlepších přínosů tymiánového čaje.

Antibakteriální, protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti 

Lidé pili tymiánový čaj již v dávných dobách, a to z prostého důvodu – předpokládá se, že díky obsaženým sloučeninám disponuje antibakteriálními, protiplísňovými a antimikrobiálními vlastnostmi. Již několik studií potvrdilo, že tento nápoj účinně bojuje proti bakteriím, jako jsou E. coli, salmonela a zlatý stafylokok, a také proti kvasinkám candida albicans. 

Je plný antioxidantů

Antioxidanty jsou pro naše tělo velmi prospěšné snad ve všech směrech, a právě tymiánový čaj jich podle odborníků obsahuje celou řadu. Jedná se především o bioflavonoidy lutein, zeaxanthin a naringenin, což jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat s nebezpečnými volnými radikály v našem těle.  

Přírodní prostředek proti kašli

Pokud vás škrábe v krku, zvažte před zakoupením prášků, zda nevyzkoušet šálek teplého tymiánového čaje. Nejeden odborný výzkum totiž ukázal, že složky, které obsahují listy tymiánu, mohou v kombinaci s listy břečťanu pomoci zmírnit kašel a další příznaky, jako je například rýma. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zklidňuje nervový systém

Pokud často pociťujete úzkost nebo vás trápí deprese, pomůže vám tymiánový čaj i v tomto případě – obsahuje totiž sloučeninu, která se nazývá karvakrol. Ta má podle odborníků přirozený uklidňující a podpůrný účinek na neurologický systém, tudíž pokud budete čaj z tymiánu pít pokaždé před spaním, rozhodně vám usínání půjde mnohem lépe, protože budete mít klidnou mysl.  

Obsahuje důležité vitaminy a minerály

Antioxidanty nejsou jediné prospěšné látky, které se skrývají v drobných listech tymiánu – tato rostlina obsahuje také řadu esenciálních vitaminů a minerálů – čerstvý tymián obsahuje vitaminy A a C, měď, vlákninu, železo a mangan. Tyto látky mohou pomoci posílit síly vašeho těla v boji proti infekcím, jako je například mononukleóza, chřipka, pásový opar, HPV, genitální nebo orální herpes, hepatitida a další.

Jak často pijete tymiánový čaj? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus