Pociťujete stres? V dnešním chaotickém způsobu života to není nic neobvyklého. Stres je ale pro zdraví člověka velmi škodlivý, především, pokud je dlouhodobý.
Co způsobuje dlouhodobý stres jistě víte, ale víte také, co vám od tohoto pocitu pomůže?
Vyzkoušejte meditaci! Meditace je skvělý způsob, který vám pomůže s uvolněním stresu. Pokud se cítíte frustrující a vystresování, nevyhledávejte žádné složitosti, tato metoda vám pomůže. Meditace neboli uvolnění je proces přicházející z nitra těla. Naučíte se trénovat svou mysl, aby lépe reagovala na možný stres. Abyste si osvojili správnou techniku, vše potřebné jsme pro vás napsali níže.
Jak na správnou meditaci, která uleví od stresu
Nejprve si budete muset osvojit určité podmínky pro řádnou meditaci, a poté můžete pokračovat a relaxovat svou mysl i tělo. Jaké podmínky to jsou:
- Pozornost
- Pozice
- Dýchání
- Místo
Vybrání správného místa pro meditaci bude zásadní. Místo by mělo být klidné, bez hluku – cvakání, ťukání a jiných rušivých elementů. Pokud budete meditovat doma, mělo by to být místo, které je vám příjemné. Nejlépe však nějaký prázdnější kout s osvětlením, nejlépe tlumeným, a také s čerstvým vzduchem. Místo ukliďte a vyvětrejte.
Poloha
Při meditaci se musíte cítit pohodlně. Proto pozice pro vás musí být příjemná a uvolněná, ale zase ne tolik, abyste usnuli. Meditace se obvykle praktikuje v takzvaném tureckém sedu. Pokud je tento sed pro vás ze zdravotních důvodů nemožný, posaďte se na jídelní židli, opřete se, narovnejte záda a chodidla položte pevně na podlahu v úrovni kyčlí. Jestliže budete sedět v pohodlné poloze, provedená meditace bude kvalitní a nebudete rušeni. Meditaci provádějte tehdy, pokud jste pro ni rozhodnuti, a ne tehdy, když se do ní budete nutit.
Nádech, výdech
Uvědomte si vaše dýchání. Na začátku byste svůj dech měli pozorovat, poté pro vás bude samozřejmostí. Dýchejte zhluboka nosem, do průdušnice, a nakonec hluboce do plic. Měli byste si všímat, jak se břicho i spodní část hrudníku při hlubokém nádechu “propadají” a s výdechem se naopak tyto dvě části nafukují. Dýchejte pomalu a rovnoměrně. Při nádechu i výdechu počítejte vždy do deseti.
Pozornost
Dbejte na pohodlné sezení i na pořádný nádech a výdech – to jsou dvě důležité podmínky. Jakmile usednete k meditaci, obklopí vaši hlavu velké množství myšlenek – je to normální. Musíte stále myslet na to, abyste zůstali klidní a nevnímali stresové myšlenky. Zkuste myšlenkám předejít pomocí nádechu a výdechu. Nejideálnější bude, pokud si k meditaci pustíte tibetskou uklidňující hudbu. Soustřeďte se na příjemnou melodii a zároveň vnímejte dech. S postupem času, častějším meditováním, bude pro vás uklidnění mysli jednoduché.