Nenechte se lapit stresem! Pomocí správné meditace to zvládnete

Pociťujete stres? V dnešním chaotickém způsobu života to není nic neobvyklého. Stres je ale pro zdraví člověka velmi škodlivý, především, pokud je dlouhodobý.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Co způsobuje dlouhodobý stres jistě víte, ale víte také, co vám od tohoto pocitu pomůže? 

Vyzkoušejte meditaci! Meditace je skvělý způsob, který vám pomůže s uvolněním stresu. Pokud se cítíte frustrující a vystresování, nevyhledávejte žádné složitosti, tato metoda vám pomůže. Meditace neboli uvolnění je proces přicházející z nitra těla. Naučíte se trénovat svou mysl, aby lépe reagovala na možný stres. Abyste si osvojili správnou techniku, vše potřebné jsme pro vás napsali níže.    

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na správnou meditaci, která uleví od stresu

Nejprve si budete muset osvojit určité podmínky pro řádnou meditaci, a poté můžete pokračovat a relaxovat svou mysl i tělo. Jaké podmínky to jsou:

  • Pozornost
  • Pozice
  • Dýchání
  • Místo

Vybrání správného místa pro meditaci bude zásadní. Místo by mělo být klidné, bez hluku – cvakání, ťukání a jiných rušivých elementů. Pokud budete meditovat doma, mělo by to být místo, které je vám příjemné. Nejlépe však nějaký prázdnější kout s osvětlením, nejlépe tlumeným, a také s čerstvým vzduchem. Místo ukliďte a vyvětrejte.  

Poloha

Při meditaci se musíte cítit pohodlně. Proto pozice pro vás musí být příjemná a uvolněná, ale zase ne tolik, abyste usnuli. Meditace se obvykle praktikuje v takzvaném tureckém sedu. Pokud je tento sed pro vás ze zdravotních důvodů nemožný, posaďte se na jídelní židli, opřete se, narovnejte záda a chodidla položte pevně na podlahu v úrovni kyčlí. Jestliže budete sedět v pohodlné poloze, provedená meditace bude kvalitní a nebudete rušeni. Meditaci provádějte tehdy, pokud jste pro ni rozhodnuti, a ne tehdy, když se do ní budete nutit.   

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Nádech, výdech

Uvědomte si vaše dýchání. Na začátku byste svůj dech měli pozorovat, poté pro vás bude samozřejmostí. Dýchejte zhluboka nosem, do průdušnice, a nakonec hluboce do plic. Měli byste si všímat, jak se břicho i spodní část hrudníku při hlubokém nádechu “propadají” a s výdechem se naopak tyto dvě části nafukují. Dýchejte pomalu a rovnoměrně. Při nádechu i výdechu počítejte vždy do deseti.   

Pozornost

Dbejte na pohodlné sezení i na pořádný nádech a výdech – to jsou dvě důležité podmínky. Jakmile usednete k meditaci, obklopí vaši hlavu velké množství myšlenek – je to normální. Musíte stále myslet na to, abyste zůstali klidní a nevnímali stresové myšlenky. Zkuste myšlenkám předejít pomocí nádechu a výdechu. Nejideálnější bude, pokud si k meditaci pustíte tibetskou uklidňující hudbu. Soustřeďte se na příjemnou melodii a zároveň vnímejte dech. S postupem času, častějším meditováním, bude pro vás uklidnění mysli jednoduché. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články