Nízký krevní tlak sice obvykle nepředstavuje takovou hrozbu jako tlak vysoký, ale řešit je třeba. Kromě pocitu na omdlení na sebe upozorňuje i množstvím dalších příznaků.
Nízký krevní tlak nebývá vnímán jako takový strašák jako tlak vysoký, ale lidem, kteří jím trpí dokáže pěkně znepříjemnit život. Nízký tlak může mít mnoho různých příznaků, a ne vždy se projevuje jenom pocitem na omdlení či závratěmi. Lékaři z PennMedicine vysvětlují, že pokles krevního tlaku se může projevovat také nevolností, pocením, depresemi, únavou a dalšími příznaky. Ty je potřeba správně vyhodnotit a učinit kroky k normalizaci tlaku.
Nízký krevní tlak může být také nebezpečný
Když se hovoří o špatném krevním tlaku, většinou jsou jako problém vnímány hodnoty, které jsou vyšší než je norma. Vysoký krevní tlak s sebou nese zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, včetně mrtvice a infarktu, jak jsme již na JakZdravě několikrát varovali.
Naopak nízký krevní tlak nemusí být vždy vážným problémem. Pokud se však jeho příznaky objevují pravidelně, je více než na místě, je konzultovat s lékařem. Nejen, že se můžete při náhlé ztrátě vědomí související s nízkým tlakem zranit, ale, jak připomínají lékaři z MayoClinic, za nízkým tlakem se může skrývat nějaká závažnější zdravotní komplikace, jako je například srdeční onemocnění, diabetes nebo nízká hladina hormonů štítné žlázy, které je potřeba řešit.
Příznaky a léčba nízkého tlaku
Jak jsme již výše zmínili, nízký krevní tlak se může projevovat hned několika způsoby. Kromě známého motání hlavy, pocitu na omdlení (či přímo ztráta vědomí), se může jednat i o:
- rozmazané vidění
- únavu
- zmatenost
- potíže se soustředěním
- nevolnost
- ospalost
- slabost
- pocení
- deprese
Pokud je tlak extrémně nízký, tělo se může dostat do šoku. V takové chvíli je potřeba přivolat rychlou záchrannou službu. Šok se projevuje:
- zmateností (zejména u starších lidí)
- studenou, lepkavou kůží
- nápadnou bledostí
- rychlým, mělkým dýcháním
- slabým a zrychleným pulsem
Znovu upozorňujeme, že pokud se příznaky (byť mírnější) objevují často a jsou obtěžující, rozhodně je konzultujte s lékařem. Ten určí příčinu nízkého tlaku a navrhne vám možnosti řešení. V mezičase můžete vyzkoušet některá opatření, která doporučuje zdravotní sestra Carissa Stephens, R.N., CCRN, jako je pití většího množství vody a zvýšení příjmu sodíku (soli).