Svalové křeče, nechuť k jídlu, nevolnost: Může jít o příznaky hypertenze

Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, je stále tichým zabijákem, který ohrožuje mnoho lidí po celém světě. Vždy je lepší nechat se zkontrolovat lékařem.

i Zdroj fotografie: pexels.com
                   

Hypertenze je zdraví a potažmo i život ohrožující stav, jehož největším problémem je to, že nemusí mít žádné zjevné příznaky. Nicméně jsou jisté symptomy, které by mohly vysoký tlak naznačovat. Patří mezi ně například svalové křeče, nechuť k jídlu a nevolnost. Lékařka Avi Varma, MD upozorňuje, že pokud máte podezření, že by váš tlak mohl být vyšší, než by měl, co nejdříve se poraďte s lékařem a začněte hypertenzi řešit.

Hypertenze stojí za řadou vážných onemocnění

Jak jsme již na JakZdravě několikrát upozorňovali, vysoký krevní tlak s sebou nese zvýšené riziko mnoha zdravotních komplikací. Patří mezi ně například kardiovaskulární onemocnění včetně infarktu a mrtvice či onemocnění ledvin. Problémem je, že pokud nechodíte na pravidelné lékařské prohlídky může být dlouhá léta nerozpoznán a neléčen. Nepodceňujte proto prevenci.

I hypertenze jisté příznaky má

Odborníci z BritishHeartFoundation vysvětlují, že ačkoli má vysoký krevní tlak jen zřídkakdy znatelné příznaky, občas se přece jen nějaké objevují. Na JakZdravě jsme již některé příznaky hypertenze zmiňovali, patří mezi ně zejména:

Starší žena držící se za hlavu a za zátylek iZdroj fotografie: Freepik
Nevolnost a bolest hlavy jsou hlavními příznaky problémů s tlakem
  • Svalové křeče: Zvýšený krevní tlak může vést ke svalovým křečím, zejména ve svalech nohou a lýtek.
  • Nechuť k jídlu: Někteří lidé s hypertenzí mohou trpět ztrátou chuti k jídlu, která bývá způsobena nervozitou nebo úzkostí spojenou s vysokým krevním tlakem.
  • Nevolnost: Je možné, že vám bude kvůli hypertenzi nevolno nebo se objeví dokonce zvracení.
  • Bolesti hlavy: Bolesti hlavy, zejména v její zadní části, jsou častým symptomem hypertenze.
  • Únava a slabost: Vysoký krevní tlak může vést i k celkové únavě a pocitu slabosti.
  • Závratě: V souvislosti s hypertenzí se mohou objevit i závratě.
  • Další příznaky: Můžete mít potíže se zrakem (rozmazané či dvojité vidění), trpět na krvácení z nosu, dýchavičnost nebo pociťovat bolest na hrudi.

Stop předčasnému stárnutí. Stres je tichý zabiják, kterému nikdo nevěnuje pozornost, ale podepisuje se viditelně na lidském těle

Znovu upozorňujeme, že příznaky hypertenze jsou skutečně zřídkavé, nejlepší je proto nepodceňovat lékařské prohlídky, případně si pořídit tlakoměr a orientačně si občas změřit krevní tlak doma. Léčba hypertenze pak zahrnuje změny životního stylu, důležitá je zejména zdravá strava, pravidelné cvičení a zvládání stresu. V případě skutečně vysokého tlaku mohou být nezbytné léky k jeho regulaci.

Jak jste hypertenzi odhalili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články