Obklady ze zelí pomohou kojícím matkám i revmatikům. Ulevují od otoků, zánětu a bolesti

Zelí by nemělo v jídelníčku chybět, protože je bohaté na vitamíny, minerály a má blahodárné účinky na střeva. Používat jde ale i ve formě obkladů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zelí patří mezi úžasně zdravé potraviny. Tím ale jeho schopnosti rozhodně nekončí. Obsahuje totiž látky, které ulevují od otoků a zánětů, takže je možné ho využít zevně. Dietetička Amy Richter souhlasí, že kromě zdroje vitamínů v potravě vám může zelí pomoci jako léčivý druh obkladu. Navíc se nemusíte obávat žádných škodlivých vedlejších účinků. Na co zelné obklady využijete?

Otok a bolestivost prsou při kojení

Příčinou otoku a bolesti v prsou při kojení bývá zvýšené množství mléka, neprůchodnost mlékovodů a menší odbyt mléka kojením. Nejznámější domácí léčbou tohoto problému je studený tvaroh. Příznivý vliv mají ale také zelné listy. Ať už použijete teplý nebo studený obklad ze zelí, účinně vám sníží otok a napětí v prsou.

Před použitím zelí do obkladu nechte listy chladit v mrazáku po dobu cca 20-30 minut. Studené listy zelí si vložte opatrně do podprsenky a nechte působit půl hodiny. Aplikujte třikrát denně dva dny po sobě. Pokud se nedostaví zlepšení, poraďte se s lékařem.

Obklady ze zelí na klouby

Potýkáte se s nepříjemnou bolestí kloubů? Vyzkoušejte teplé obklady ze zelí, které zmírní bolest. Zelí si na to budete muset nakrájet a jemně rozdrtit, aby se z něj uvolnila šťáva. Pak zelí vložte do alobalu a nechte ohřát v troubě. Pozor, opravdu jen ohřát, aby se vám nepřipálily. Po vyndání by mělo být teplé a měkké. Teplé zelí přiložte na bolavý kloub a zabalte obvazem. Omotejte přes obvaz potravinářskou folii nebo alobal, aby vám teplo vydrželo na bolestivém místě co nejdéle. Nechte zábal působit alespoň hodinu, ideálně přes noc. Pro další obklad použijte nové zelné listy.

Nakrájená polovina zelí na dřevěném prkénku s položeným kuchyňským nožem iZdroj fotografie: Freepik

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

Jak bylo řečeno v úvodu, obklad ze zelí si umí poradit s jednoduchými záněty na kůži. Na rozsáhlejší záněty ho nezkoušejte, tam je potřeba odbornější pomoci. Totéž platí u dalších neduhů. Pokud se stav nelepší, nebo dokonce zhoršuje, nepokračujte v domácí léčbě a vyhledejte lékaře ihned.

Jak využíváte účinky zelí vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články