Ženy, máte drobné chloupky na bradě? V kombinaci s dalšími příznaky jde o vážný zdravotní problém

Výskyt ochlupení na bradě je naprosto běžný a není třeba se jej obávat. Když ale začne náhlý nárůst chloupků značit zdravotní problém, je vhodné vyhledat lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že si na své bradě objevíte několik chloupků navíc, určitě ještě není důvod k obavám. Můžou za tím stát hormonální změny, stárnutí nebo genetika. Existuje mnoho jednoduchých triků, jak je odstranit. Pokud jste si ale všimly náhlého nárůstu chloupků, které jsou hrubší než ostatní, ať už na bradě či jinde na obličeji, je vhodné navštívit lékaře, upozorňuje Cynthia Cobb, DN.

Co může stát za výskytem chloupků na bradě?

Ochlupení na bradě je naprosto běžné a máme jej všechny. Každá z nás má v této oblasti obličeje folikuly, které produkují velmi jemné, drobné a světlé chloupky. Toto ochlupení pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu. Hladiny hormonů se pravidelně a po celý život mění vlivem stárnutí, přibývání na váze a dalším faktorům, včetně těhotenství a menopauzy. I mírné zvýšení androgenu nebo nerovnováha mezi vašimi mužskými a ženskými hormony může mít za následek více chloupků na místech, jako je třeba brada.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud jde o množství a sílu chloupků v obličeji, je ve hře řada faktorů. Některé chloupky na obličeji jsou normální a neškodné, zatímco některé mohou být známkou více či méně závažného zdravotního problému. Ve většině případů jsou ale chloupky na bradě normální, takže si z nich nemusíte vůbec nic dělat.

Odstranění chloupků v obličeji

Byť nemůžeme chloupky z brady odstranit na dobro, existuje mnoho účinných způsobů, jak s nimi zatočit tak, aby se delší dobu neobjevily. Pár toulavých chlupů lze snadno vytrhnout pinzetou. Další cestou je samozřejmě holení. Chloupek má ale ostřejší řez, je brzy znovu vidět a holení je nutné opakovat častěji. Mezí další možnosti patří například epilace (ať už doma nebo v rukou odborníka) nebo laserové odstranění.

Když chloupky mohou znamenat problém

Jsou případy, kdy jsou chloupky na bradě výstražným znamením toho, že se něco děje s vaším zdravím. Nadměrný růst chloupků na bradě může být známkou stavu zvaného hypertrichóza. Podle Clevelandské univerzity je toto onemocnění běžné a postihuje 5-10 % dospělé ženské populace. Kromě chloupků na bradě může způsobit také růst chloupků na zádech, horním rtu nebo břiše. Příčinou výskytu nadměrného ochlupení může být také zdravotní problém.

iZdroj fotografie: Pexels

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Toto onemocnění postihuje až 12 % žen v plodném věku. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je charakterizováno skupinou symptomů, které jsou ovlivňovány vaječníky. Mezi další příznaky patří bolest hlavy, silná menstruace, přibývání na váze nebo třeba akné. Léčba tohoto onemocnění může být běh na dlouhou trať, proto je opravdu vhodné neotálet s vyhledáním lékařské pomoci.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom vzniká důsledkem toho, že je vaše tělo vystaveno vysokým hladinám hormonu kortizol po delší dobu. Může se to stát, pokud dlouhodobě užíváte kortikosteroidy nebo pokud vaše tělo produkuje příliš mnoho kortizolu. Ženám s Cushingovým syndromem často narůstá přebytečné ochlupení a mají nepravidelnou menstruaci. Purpurové strie a zaoblený obličej jsou další příznaky tohoto onemocnění.

iZdroj fotografie: Pexels

Kongenitální adrenální hyperplázie

Tato nemoc je mírnější formou genetického stavu známého jako vrozená adrenální hyperplazie (CAH), ke kterému dochází později v životě. Tento stav je velmi vzácný a ne vždy se může projevit viditelnými příznaky. Viditelné jsou především příznaky související s nadbytkem androgenu. Jedná se například o nepravidelnou menstruaci, ubývání vlasů v oblasti čela, výskyt silných chloupků na bradě nebo neplodnost.

Nádory vylučující androgenní hormony

Tyto nádory jsou velmi vzácné a vyskytují se pouze u 0,2 % žen. Ochlupení v oblasti brady je jeden z příznaků, který neodezní ani po lékařském ošetření a zasanováním léčbou. Dalšími příznaky mohou být také zvýšené hladiny testosteronu, zvětšení klitorisu, nárůst svalové hmoty, změny hlasového projevu nebo náhlá a častá chuť na sex.

iZdroj fotografie: Pexels

Kdy vyhledat lékaře

Podle Americké akademie dermatologie byste měli navštívit svého lékaře tehdy, pokud po nějakou dobu zaznamenáte zvýšený růst chloupků na obličeji nebo na těle. Lékař váš stav vyhodnotí na základě výsledků vyšetření a zjistí, do jaké míry je tento růst následkem hormonálních změn, případně zda neznačí nějaké vážnější onemocnění. Svůj zdravotní stav určitě není vhodné podceňovat.

Chloupky v obličeji jsou tedy naprosto normální a ve většině případů jde spíše o problém kosmetický než zdravotní. Toto ochlupení je možné bezpečně a často bezbolestně odstranit řadou domácích a profesionálních metod, pokud se tak rozhodnete. Pokud se ale jedná o náhlý nárůst většího množství ochlupení, určitě je vhodné vyhledat lékaře. Ten stanoví správnou diagnózu a můžete se tak úspěšně vyhnout větším zdravotním komplikacím.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články