Odstranění ztvrdlé kůže na patách: Díky babským radám budou nohy hebké po měsíce

Zanedbaná ztvrdlá kůže na patách může vyústit v bolestivé praskliny. Starejte se pravidelně o své nohy a jednou za čas ztvrdlou kůži odstraňte pomocí některého z domácích receptů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zhrublá kůže na patách jednak kazí vzhled nohou, jednak má tendence praskat. Tyto praskliny pak bolí, může se do nich dostat zánět a problém je na světě. Proto o své nohy pravidelně pečujte. Zdravotní sestra Debra Sullivan doporučuje v případě, že i přes používání běžné kosmetiky kůže na patách tloustne, jednou za čas kůži šetrně odstranit. Nikdy kůži neodřezávejte ani neodstraňujte pomocí nůžek nebo štípaček. Hrozilo by poranění. Vyzkoušejte radši následující domácí recepty.

Recept na ztvrdlou kůži pat bez prasklin

Budete potřebovat:

  • 1 sklenici mléka
  • mýdlový roztok
  • 3 polévkové lžíce soli

Všechny ingredience pečlivě promíchejte a nalijte do nádoby nebo lavóru s horkou vodu. Nohy si uvnitř napařujte 40 minut, poté přejeďte paty pemzou.

Recept na ztvrdlou kůži pat s prasklinami

Ingredience, které budete potřebovat:

  • 4 čajové lžičky jedlé sody
  • 2 polévkové lžíce soli
  • 2 tablety peroxidu vodíku

Nalijte do koupele k soli a jedlé sodě horkou vodu. Čekejte, dokud se sůl a soda úplně nerozpustí. Nohy si v ní umývejte 7 minut, pak přidejte drcené tablety peroxidu. Nechte nohy koupat dalších 7 minut. Na závěr paty jemně očistěte pemzou nebo tvrdým kartáčkem. Před spaním je dobré používat krém na změkčení nohou s vysokým obsahem urey, která suchou kůži zvláční a dokonale hydratuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy se poradit s lékařem

Máte-li pocit, že kůže na patách roste a tloustne rychleji, než je obvyklé, vyhledejte preventivně lékaře. Vzácně se objevuje takto zbytnělá kůže na patách v souvislosti s onemocněním nadledvin, jater, trávicího traktu nebo při problémech s endokrinním systémem. Někdy je příčina mnohem prostší a spočívá v plochých nohách. To otestujete snadno tak, že obtisknete mokrou nohu na papír. Otiskla se celá, nebo je vidět klenba? V prvním případě máte ploché nohy, v druhém nikoli.

Pokud trpíte cukrovkou druhého typu, vždy se před odstraňováním ztvrdlé kůže na patách poraďte s lékařem. Budete muset postupovat mnohem opatrněji. Poranění se při diabetu totiž mnohem hůře hojí a je lepší se jim úplně vyhnout.

Jakým způsobem si odstraňujete ztvrdlou kůži na patách?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články