Proč zařadit do stravy olej z lněných semínek: může prospět zdraví srdce i pomoci při zácpě a průjmu

O mnoha pozitivních účincích lněných semínek se ví, a proto by nemělo být překvapením, že zdravotní výhody poskytuje i olej z těchto semínek. Navíc ho můžete použít i na pokožku.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

O lněných semínkách se toho v poslední době napsalo poměrně hodně. Každopádně se jedná o semínka lnu setého, která se hodí pro zdravou snídani, svačinku i pro drobné mlsání. Jedná se o potravinu s hvězdným nutričním profilem, která je zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů, hlavně pak draslíku a fosforu, a také obsahuje omega-3 mastné kyseliny důležité hlavně pro správný růst a vývoj. Rachael Ajmera uvádí, že je olej vyráběn rozemletím a slisováním lněných semen. Takto získaný olej se chlubí přínosy pro zdraví i pleť.

Lněný olej jako zásobárna omega-3 mastných kyselin

Je logické, že pokud jsou na omega-3 mastné kyseliny bohatá lněná semínka, bude na ně bohatý i samotný lněný olej. A opravdu je tomu tak, dokonce je na jejich obsah asi 3krát bohatší než známější rybí tuk. V lněném oleji je konkrétně zastoupena kyselina alfa-linoleová (ALA), a jen jedna polévková lžíce lněného oleje denně pomůže tělu přijmout doporučené množství této kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro tělo a mají schopnost snižovat zánět, chránit mozek před stárnutím i zlepšit zdraví srdce.

Lněný olej pro zdravé srdce

Právě již zmíněný vysoký obsah omega-3 mastných kyselin hraje stěžejní roli v prospěšných účincích lněného oleje na srdce. Bylo zjištěno, že konzumace lněného oleje vede k významnému snížení krevního tlaku, což odlehčuje srdci, protože nemusí tolik pracovat a není tak zatíženo. Ke všemu je olej užitečný i pro zlepšení elasticity tepen. To je také nesmírně důležité, protože stárnutí i zvýšený krevní tlak jsou spojovány právě se sníženou elasticitou tepen. Zkrátka lněný olej prospívá srdci hned díky několika faktorům.

iZdroj fotografie: iStock

Pomoc při zácpě, průjmu, ale i v péči o pleť a vlasy

Zjistilo se také, že užívání lněného oleje je vhodné pro úpravu pravidelnosti stolice. A díky tomu může pomoci jak lidem, kteří trpí průjmy, tak i lidem, které naopak trápí zácpa. Lněný olej ovšem využijete také při péči o vaši pokožku, má schopnost zajistit její dostatečnou hydrataci a díky tomu se stává pokožka hladší. Dle mnohých výzkumů se také zdá, že je možné pomocí lněného oleje léčit kožní problémy, například dermatitidu. Jeho přidání do přípravků na vlasy je vhodné, jelikož normalizuje funkci mazových žláz. Tudíž vaše vlasy budou omlazené a vyživené.

Jak a kde lněný olej využít

Lněný olej není vhodný pro vaření, jelikož při vystavení vysokým teplotám může vytvářet zdraví škodlivé sloučeniny. Ale jinak se v možnostech jeho zařazení do jídelníčku meze nekladou. Lze jej přidat do dresinků, dipů, omáček, koktejlů i smoothies. Ale stejně tak je možné ho konzumovat samotný, ideálně 1 až 2 lžíce denně alespoň po dobu 2 měsíců. Pokud chcete svůj organismus omladit, zkuste lněný olej smíchat s medem a citronem. Mimo kuchyň je doporučována jeho aplikace na vlasy i pokožku. Pleť je hydratovaná a vlasy jsou lesklejší a lépe rostou.

K čemu využíváte lněný olej vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články