Závislost na cukru: Proč po něm lidé tak lační a co se stane s vaším tělem, když jej přestanete jíst

Vysazení nebo snížení množství cukru může být spojeno s nepříjemnými příznaky. Jeho omezení však přináší několik zásadních zdravotních benefitů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Omezení cukru nebo jeho úplné vyřazení z jídelníčku je skvělým rozhodnutím pro zdravější životní styl. Ačkoli to není vždy snadné, přínosy stojí za to, protože bylo prokázáno, že přidaný cukr má negativní účinky na vaše tělo. Jak vysvětluje výživová specialistka Adrienne Seitz, MS, přebytek cukru je spojován s různými zdravotními potížemi, včetně obezity, cukrovky a srdečních onemocnění, ale také se špatným stavem zubů.

Proč mají lidé rádi cukr

Touha po cukru je pevně zakořeněná v mozku. Vzhledem k tomu, že jsou sladké potraviny vynikajícím zdrojem energie se člověk vyvinul tak, aby sladkou chuť preferoval a vyhledával. Konzumace sladkého aktivuje v mozku systém odměny – tzv. mezolimbický dopaminový systém. Dopamin je chemická látka v mozku uvolňovaná neurony, která vysílá informaci, že událost byla pozitivní a je dobré ji zopakovat. Tím pádem člověk opět vyhledává sladké.

Z evolučního hlediska bylo toto chování velmi žádoucí, nezbytné pro přežití. V současnosti už ovšem není o potravu nouze a prostředí (obzvláště západního světa) dnes překypuje sladkými, energeticky bohatými potravinami. Bohužel mozek je stále funkčně velmi podobný našim předkům a cukr mu opravdu chutná a stále po něm touží.

V čem přebytek cukru škodí

Kromě výše zmíněných zdravotních potíží může cukr také snižovat hladinu energie, což vede k únavě a snížené bdělosti během dne, a podle přehledu z roku 2019 může být konzumace cukru dokonce významným faktorem vzniku a rozvoje deprese. Vyřazení přidaného cukru ze stravy může pomoci chránit před rozvojem chronických onemocnění a posílit celkové zdraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ovlivňuje omezení cukru organismus

Výzkumy naznačují, že cukr může být návykový, a proto může snížení příjmu cukru vést k nepříjemným příznakům, jako je například:

  • Depresivní nálada: Někteří lidé se mohou cítit sklesle, když ze svého jídelníčku vyřadí přidaný cukr. To je částečně způsobeno snížením uvolňování dopaminu.
  • Úzkost: Pocity úzkosti mohou být doprovázeny nervozitou, neklidem a podrážděností. Můžete mít pocit, že máte méně trpělivosti než obvykle a jste podráždění.
  • Změny ve spánkovém režimu: U některých lidí dochází při detoxikaci od cukru ke změnám spánku. Může se vám zdát, že je obtížné usnout nebo spát celou noc.
  • Kognitivní problémy: Při vysazení cukru můžete mít problémy se soustředěním. To může způsobit, že budete zapomínat a bude pro vás těžší koncentrovat se na úkoly, jako je práce nebo škola.
  • Chuť na sladké: Vedle chuti na cukr můžete zjistit, že máte chuť na jiné potraviny, například na sacharidy, jako je chléb, těstoviny a bramborové lupínky.
  • Fyzické příznaky: Když se vzdáte cukru, můžete si všimnout, že se cítíte fyzicky vyčerpaní. Některé lidi bolí hlava, točí se jim nebo mají závrať a je jim nevolno.

Jak dlouho symptomy trvají

Reakce těla na vysazení cukru je u každého jiná. Příznaky, stejně jako jejich intenzita, závisí na tom, kolik přidaného cukru jste přijímali prostřednictvím slazených potravin a nápojů. U někoho jsou symptomy mírné a trvají několik dní, u jiného velmi intenzivní a trvají i několik týdnů. Nicméně, čím déle přijímáte jen malé množství (nebo žádné) přidaného cukru, tím menší příznaky budou. Tělo se totiž časem adaptuje.

Pokud jste výrazně omezili cukr, jaké příznaky byly nejsilnější?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články