Bolest kloubů, obzvláště kolen nebo kyčlí, zad či krku, často souvisí s chodidly. Začněte problém řešit od příčiny pomocí jednoduchých opatření.
Pokud vás bolí záda nebo klouby nohou, nemusí to nutně znamenat, že je problém přímo tam. Podle vědeckých studií totiž celý postoj, a potažmo i problémy s klouby, mohou souviset se svaly na chodidle. Jestliže vás tedy podobné potíže trápí, rozhodně stojí za to zkontrolovat nejen kolena a záda, ale i samotná chodidla.
Chodidla bývají nejnamáhanější, a zároveň nejpřetěžovanější částí nohy
Chodidla jsou skutečně důmyslný mechanismus. Skládají se z neuvěřitelných 26 kostí, 19 svalů, 33 kloubů a 107 vazů. Všechny tyto součásti spolupracují tak, že je lidské chodidlo schopné nejen chůze a běhu i na velmi nerovných površích, navíc s dodatečnou zátěží, ale také jemných motorických úkonů, jako je například kreslení.
K tomu, aby všechny tyto úkony chodidlo zvládlo, je však zapotřebí i jeho správné fungování. A k tomu je zase potřeba jeho aktivní zapojení, tedy aby se prsty mohly při došlapu roztáhnout a aby klenby nohy mohly správně pracovat. Což v úzkých botách není možné. Svaly chodidla, stejně jako všechny ostatní svaly lidského těla, potřebují trénink, kterého se mu z pohodlí gauče příliš nedostává. I pokožka nohy by si zasloužila péči navíc. Ale většina lidí péči o chodidla moc nedá.
Péčí o chodidla pečujete o celé tělo
Pokud se však o svá chodidla nestaráte, může to vyústit v mnoho různých deformit, jako například padající klenbu či vbočený palec, jehož léčbu jsme již na JakZdravě rozebírali. Ale nejde jen o klenbu a klouby, ale i svaly, které hrají trochu jinou roli, než jakou si vědci dlouho mysleli.
Vědci z queenslandské univerzity totiž přišli na to, že svaly na chodidle nemají za úkol držet klenbu, ale hrají zásadní roli v tom, aby se noha při chůzi nebo běhu vůbec odlepila od země. I jim je tedy zapotřebí věnovat pozornost. Jakákoli deformita chodidla, oslabené svaly či problémy s kostmi či vazy v chodidle má tendenci se posouvat výše. Mohou vás pak bolet kolena, kyčle, a dokonce i krční páteř.
Jak pečovat o chodidla
Jedním ze způsobů, jak podpořit zdravý vývoj a následně i zdraví chodidla, je chůze naboso. Chůze naboso navíc skýtá i mnoho dalších výhod, které jsme na JakZdravě již popisovali. Pokud tedy můžete, choďte naboso, kdykoli je to možné, ideálně venku po nerovném povrchu. Noste barefoot obuv, která nohu nesvazuje a ona může pracovat přesně tak, jak má – a naopak se vyhněte příliš úzké obuvi a vysokým podpatkům.
Zuzana Rybářová z časopisu Kondice doporučuje také speciální cviky na aktivaci chodidel, inspirovat se můžete ve videu pod článkem. Vhodná je také pravidelná masáž nohou, která namáhaným nohám uleví.
Nezapomínejte ale ani na každodenní hygienu, kdy důkladně umyjete nohy (neopomeňte prostory mezi prsty) mýdlem a teplou vodou a poté je dobře osušíte. Můžete je pak namazat krémem, čímž prospějete pokožce. Nehty se snažte stříhat rovně, abyste zabránili zarůstání nehtů a pravidelně choďte na pedikúru, případně ji provádějte doma. Uvidíte, že i jen trocha péče navíc vám udělá ohromnou službu.