Koupili jste si v obchodě tuto bylinku? Ihned se jí zbavte, je plná pesticidů a může vám zničit zdraví

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nedávno provedla v Jesenici kontrolu a co zjistila, je důvodem k vážnému znepokojení.

pesticidy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávný případ, na který upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, ukazuje, že ani když se snažíte jíst zdravě a kupujete čerstvé ovoce, zeleninu a bylinky, neznamená to, že jste v bezpečí. Kontroloři totiž zachytili bylinky, které mnohonásobně překročily limit reziduí pesticidů. 

Bylinka plná pesticidů

Firma Veggie Fruit s.r.o. v Jesenici, která se nachází na adrese Kaštanová 1198, 252 42 Jesenice, je dle kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce zodpovědná za distribuci kontaminované bylinky. Podle zjištění SZPI, které zveřejnila i na svém webu PotravinyNaPranýři bylinka obsahuje nebezpečné množství reziduí pesticidů, včetně bifenthrinu, buprofezinu, chlorfenapyru, lufenuronu, pirimiphos-methylu, profenofosu a pyridabenu.

Bylinka byla prodávána v polystyrenové krabici a polypropylenovém perforovaném sáčku o váze 0,1 kg. Úřední kontrola SZPI po prozkoumání zjistila, že bylinky významně překračují maximální limit reziduí pesticidů. Chlorfenapyr byl překročen čtyřnásobně, pirimiphos-methyl pětinásobně, pyridaben šestinásobně, bifenthrin sedminásobně, buprofezin osmnáctinásobně a profenofos dokonce stonásobně.

Rozmarýn rostlina iZdroj fotografie: Freepik
Nejlepší je pěstovat vlastní bylinky. Například rozmarýn můžete pěstovat i v květináči.

Pesticidy vám mohou poškodit zdraví

Vzhledem k tomu, že pesticidy mohou mít negativní dopad na lidský organismus a dlouhodobá expozice jim může být zvláště nebezpečná, SZPI vyzývá občany, kteří si bylinku zakoupili, aby ji rozhodně nekonzumovali. Jak jsme již na JakZdravě v souvislosti s obdobným případem varovali, pesticidy mají na lidský organismus velmi neblahý vliv. Při vystavení se vysokým dávkám pesticidů vás může trápit nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, kožní podráždění a v extrémních případech kóma nebo dokonce úmrtí.

Dlouhodobá expozice nižším dávkám pesticidů pak může mít chronické nežádoucí účinky na zdraví. A to včetně zvýšeného rizika výskytu rakoviny, neurologických poruch, jako je Parkinsonova choroba, poruchy imunitního systému, reprodukční problémy a poškození nervového systému.

štítná žláza

Varování: Kdo konzumuje tento nápoj, zadělává si na problém. Ničí štítnou žlázu a podporuje vznik vážných nemocí

Obzvláště ohroženou skupinou jsou děti, kvůli jejich menší hmotnosti a stále se vyvíjejícím orgánům. Expozice pesticidům během těhotenství a dětství může vést k neurologickým poruchám, mentální retardaci, poruchám chování, a dokonce i trvalému poškození nervového systému.

Jak hlídáte množství pesticidů v potravinách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články