Domácí testy zdraví: Vzhled jazyka odhalí deficit vitamínů, oční test zase škodlivé látky v těle

Abyste měli o svém zdraví dobrý přehled, najděte si každé ráno chvilku a proveďte jeho kontrolu. Poradíme vám, kterých signálů si všímat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít obavy o své zdraví je celkem přirozená věc, ale nesmí se vyvinout v chorobný strach a zkoumání každé maličkosti. Abyste se přesvědčili, že vám nic nechybí, přidejte si do ranní rutiny rychlé orientační samovyšetření. Podle doktorky Nicole Leigh Aaronson si stačí všímat jednoduchých signálů, které vysílá vaše tělo, abyste odhalili počínající chorobu dostatečně včas. Jak se otestovat?

1) Vyplázněte na sebe jazyk

Tento test se neobejde bez zrcadla. Barva jazyka dokáže odhalit stav vašeho zdraví. Jazyk je běžně růžový, lehce povleklý. Když jazyk zčervená a jde do čím dál tmavších odstínů rudé, znamená to zánět. Neobvykle sytě rudý jazyk může naznačovat srdeční problémy, malinově rudý zase spálovou angínu. Popraskaný povrch jazyka znamená, že vám chybí některé důležité vitamíny nebo minerály. Jakoukoli odchylku od normálu, kterou jste si nezpůsobili sami (jídlem, aktivním uhlím apod.), konzultujte s lékařem.

2) Koukněte si z oka do oka

Přibližte se k zrcadlu a dbejte na správné osvětlení. Podívejte se na své bělmo. Je bílé? Bez zákalu? Jakákoli jiná barva by značila nahromadění škodlivých látek v těle. Nažloutlé bělmo značí problém s játry. Zarudlé oko může být podrážděné, může v něm začínat zánět, ale také to může být známka únavy a vyčerpání.

3) Chuť v ústech

Máte v puse jako v polepšovně? Pokud je tam kyselo jen po ránu, je to normální. Zapáchající dech ukazuje na nahromadění škodlivých látek nebo na nevalnou ústní hygienu. Pokud jste si jistí, že svá ústa nezanedbáváte, pak zahajte tělovou očistu nebo se poraďte s lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Zkontrolujte kůži

Myjete si po ránu obličej? To je skvělá příležitost, jak zkontrolovat pleť. Jaterní problémy na sebe často upozorňují právě skrze pokožku. Navlhčete si obličej a pozorujte, zda se neobjeví podráždění. Pokud objevíte něco neobvyklého, věnujte tomu větší pozornost.

5) Kontrola pH

Máte-li doma pH papírky, uděláte to velmi snadno. Stačí na pár sekund ponořit do ranní moči a hned budete vědět, zda není třeba upravit stravu. Kontrolní papírky jsou běžně dostupné v lékárnách a umí toho otestovat mnohem více než pouhé pH. Můžete díky nim odhalit také třeba krev v moči.

Jak často se pozorujete a kontrolujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články