Kam se hrabou léky: Oteklé nohy vyléčí úplně obyčejný odvar

Pro odvodnění těla se většinou používají léky nazývané souhrnně diuretika. Podobné účinky mají ale i některé potraviny – například petržel, ze které se dá připravit léčivý čaj.

Vyšetřování pacientových nohou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Petržel se používá k přípravě jídel a na jejich závěrečné ozdobení. Však se říká, že jíme i očima. Petržel byla vždy považována za bylinku s pozitivním účinkem na zdraví. Lidové léčitelství ji dokonce používá k léčbě mnohých zdravotních problémů. Jedním z těchto problémů jsou otoky dolních končetin, protože petržel funguje jako diuretikum.

Otoky nohou – kde se berou

Pojem otok dolních končetin znamená, že se v nohou hromadí tekutina. Pokud jste strávili celý den na nohou, může se jednat o normální stav. V těhotenství jsou otoky nohou také běžnou záležitostí. V ostatních případech mohou otoky znamenat zdravotní problém, který budete muset řešit s lékařem. Nejčastěji se takto projevují nemoci ledvin, srdce, jater, ale může to být také vedlejší účinek některých léků, jak píše web Healthline.

Petrželový čaj na oteklé nohy

Petržel je mnohem lepší než diuretika ve formě léků. Ta snižují hladinu draslíku v těle. Petržel je naopak na draslík bohatá, proto může být lepší volbou, není-li váš stav vážný. Kromě toho má petržel antioxidační účinky, web WebMD dodává, že obsahuje velké množství vitamínu A a C a najdete v ní velké množství kyseliny listové. O tom, co všechno petržel dokáže pro zdraví, psala naše redakce již dříve.

Listy petržele na hromádce iZdroj fotografie: Pixabay
Petržel je léčivá bylinka, nejen zelená ozdoba jídla.

Co budete potřebovat pro přípravu čaje?

  • Čerstvé, světle zelené lístky s kořenem a semínky

Postup přípravy receptu:

  1. Nakrájejte listy i kořen petrželky.
  2. Přibližně ¼ sklenice petržele vložte do jemné síťky nebo do čajítka.
  3. Vložte do nádoby a zalijte sklenicí vroucí vody.
  4. Nechte louhovat 5-7 minut.
  5. Vyjměte čajítko. Čaj můžete dochutit medem nebo citronem. Vyzkoušet můžete také kopřivový čaj, který má diuretické účinky. Psali jsme o něm na JakZdravě dříve.

Proč lékaři vůbec předepisují diuretika

Upozornění:

Pokud máte jiná, přidružená onemocnění nebo další příznaky kromě otoků nohou, poraďte se napřed s lékařem. Samoléčba není vhodná, pokud je potřeba brát v úvahu ještě další nemoci nebo současně užívané léky.

Jak používáte nejčastěji petrželku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články