Poradna doktorky Westinové. Rakovina vaječníků a nejčastější dotazy

Rakovina vaječníků je jedno z nejzávažnějších gynekologických onemocnění u žen. Její rozvoj je často velice nenápadný a příznaky dotyčná může zpozorovat až v momentu, kdy už je vlastně téměř pozdě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Tohle onkologické onemocnění má ve většině případů až fatální následky a možnost úplného vyléčení je podstatně nižší než u jiných rakovin gynekologické etiologie.

Jaké jsou nejčastější otázky?

Zde jsou nejčastější otázky žen a odpovědi od americké gynekoložky Shannon Westinové:

  • Pokud absolvuji hysterektomii, mohu onemocnět rovněž rakovinou vaječníků?

Ano, i po hysterektomii můžete onemocnět rakovinou vaječníků. Riziko vzniku však záleží na tom, jak rozsáhlou hysterektomii absolvujete. U částečné hysterektomie (pouze odstranění dělohy) je riziko vzniku rakoviny vaječníků vyšší, než pokud byste prodělala totální hysterektomii, kdy se odstraňují i vaječníky. Po jejich odstranění se riziko rakoviny výrazně sníží. Je tu ale minimální riziko tzv. primární peritoneální rakoviny, která se ale vyskytuj velmi vzácně.

  • Může způsobit mastkový pudr rakovinu vaječníků?

Na trhu se stále objevuje velice sporný mastkový prášek a kolují o něm teorie o jeho škodlivosti. Z posledních studií, které proběhly na vzorku asi 250 000 žen, došlo ale k závěru, že souvislost mezi vznikem rakoviny vaječníků a mastkovým pudrem neexistuje.

  • Ovlivní konzumace sójových výrobků vznik rakoviny vaječníků?

Mnoho žen se může obávat izoflavonů, které sója obsahuje. Tyto látky se mohou chovat obdobně jako estrogeny, avšak nebyly zaznamenány žádné případy, které by dokazovaly, že sója má vliv na vznik rakoviny vaječníků.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dobře fungující vaječníky jsou pro ženu nezbytné
  • Dá se nějakým způsobem podchytit rakovinu vaječníků v počátku?

Rakovinu vaječníků nelze bohužel podchytit žádným jiným způsobem než jen tak, že žena bude chodit na pravidelné prohlídky a případně si bude všímat neobvyklých příznaků, jako jsou: nadýmání, nevolnost, zácpa, extrémní únava, bolesti zad, bolestivý sex. Pouze 20 % případů se podchytí v rané fázi nemoci. Mnoho žen totiž příznaky nepřisuzuje vážné nemoci.

Další častou otázkou bývá to, zda je rakovina vaječníků skutečně dědičná? Doktorka Westinová tvrdí, že určitá genetická zátěž může u ženy hrát roli, záleží ale na tom, kolik žen v rodině rakovinu podobného typu prodělalo. Rodinná anamnéza je tedy také důležitá.

Může dojít k rakovinnému bujení z obyčejné ovariální cysty?

Gynekoložka Shannon Westinová je toho názoru, že k bujení může dojít. Množství takových případů je ale minimální. Cysty jsou dle lékařky obvyklou součástí menstruačního cyklu a občas se vytvoří a zase se vstřebají. Pokud se již nějaká objeví, je dobré docházet pravidelně na prevence a prohlídky, aby docházelo k jejich kontrole.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články