Posypala postel jedlou sodou, brzy se těšila z překvapivých zdravotních efektů

Jedlá soda je velmi užitečný produkt, který najde své uplatnění nejen v kuchyni. Zbavíte se díky ní například obvyklého problému s matracemi.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jedlá soda je bílý krystalický prášek s alkalickými vlastnostmi, který má širokou škálu použití v domácnosti, kuchyni a také lékařství. Obsahuje totiž několik účinných složek, díky kterým pomáhá například čistit zaschlé skvrny, bělit látku a účinně hubit nebezpečné mikroorganismy, jako jsou bakterie a roztoči. Právě proto ji mnozí lidé začali sypat na svou postel, aby se vyhnuli potenciálním alergickým reakcím či kožním problémům. Postup je velmi jednoduchý a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Matrace a potenciální nebezpečí

Ložní matrace, které většina lidí používá naprosto každý den, jsou bohužel perfektním místem pro akumulaci nečistot a rozmnožování patogenních mikroorganismů, jako jsou zejména roztoči nebo různé bakterie – a i když pravidelně měníte své ložní prádlo, bohužel vám to nepomůže. Důvodem je především skutečnost, že prach, pot, vlasy, kousky odumřelé pokožky či jiné tělesné tkáně nebo tekutiny snadno přechází přes látku až do samotných matrací, kde se usazují a zůstávají zde po dlouhé roky. 

A právě v takovém případě poté dochází k rozmnožování potenciálně nebezpečných roztočů, stejně jako celého spektra bakterií a jiných mikroorganismů, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a zdraví vašich blízkých. Jelikož se však jedná o poměrně častý problém, se kterým se setkává pravděpodobně každá domácnost, mnozí lidé již přišli na účinné způsoby, jak toto nebezpečí účinně eliminovat. A a to bez nutnosti použití škodlivých chemických prostředků. Stačí použít pouze jednu dobře známou ingredienci.

Účinná domácí dezinfekce 

Věřte tomu nebo ne, ale jediné, co potřebujete k tomu, abyste účinně vyčistili své matrace, je trocha jedlé sody. Tato přírodní látka totiž obsahuje účinné látky, díky nimž skvěle pomáhá zabíjet bakterie, roztoče a další nebezpečné mikroorganismy, které se v látce začaly množit. Postup jejího použití je přitom velmi jednoduchý a nepředstavuje žádné riziko pro zdraví vaší pokožky. Stačí se řídit podle níže uvedených kroků: 

  • Nejprve vezměte vysavač a matrace dobře vysajte (včetně jejich bočních a případně spodních částí).
  • Následně si připravte jedlou sodu a rozsypejte ji po matracích (jako pomůcku můžete použít kuchyňské sítko). Tímto způsobem matrace efektivně vydezinfikujete. 
  • Sodu nyní nechte několik minut působit – pokud však máte čas, můžete ji pro větší účinnost nechat působit alespoň několik hodin a poté opět vysát vysavačem.
  • Nakonec si vezměte rozprašovač s vodou a přidejte do něj pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje – směs pořádně promíchejte a poté jí postříkejte matrace, díky čemuž budou krásně vonět.
iZdroj fotografie: Pixabay

A máte hotovo! Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, můžete tento proces opakovat několikrát do měsíce, čímž se ochráníte před potenciálními dopady roztočů a dalších nebezpečných organismů. Kromě toho můžete jedlou sodu použít i dalšími způsoby k vyčištění domácnosti, a to zejména co se týče úklidu koupelny nebo špinavých spotřebičů. Jedná se o velmi bezpečný prostředek, který ve srovnání s chemickými výrobky působí mnohem efektivněji a bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Navíc vás vyjde jen na pár korun. 

Jak se tento postup osvědčil vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články