Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují

Jedním z častých spouštěčů výskytu ekzému jsou potraviny. Účinnou strategií je vysledovat, které potraviny vám nedělají dobře a z jídelníčku je vyřadit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ekzém je kožní onemocnění, které může způsobovat zarudnutí, svědění, suchost a zánět kůže. Přestože příčina vzniku ekzému není zcela objasněna, jedním ze způsobů, jak zvládnout jeho vzplanutí, je identifikovat potenciální spouštěče a vyhnout se jim. Dermatoložka Natalie Olsen, RD říká, že mírný až středně těžký ekzém může dobře reagovat na volně prodejné krémy pro lokální použití. U těžkých forem je potřeba vyhýbat se spouštěčům a navštívit dermatologa, který předepíše léčbu.

Příčiny vzniku ekzému

Příčinou ekzému mohou být jak některé potraviny, tak i stres, chemické látky a léky, textilní materiály a mateřské mléko. Tento stav může vážně narušit život a projevit se kdekoli na těle, včetně obličeje. Výskyt ekzému způsobuje ještě větší stres, který je zase kontraproduktivní v procesu léčby. Následující seznam obsahuje potraviny, které obvykle zhoršují projevy ekzému, ale upozorňujeme, že každý člověk je jiný a někteří lidé je mohou konzumovat bez problémů:

 1. Rybí maso
 2. Ořechy
 3. Korýši a měkkýši
 4. Sója
 5. Mléčné výrobky
 6. Lepek
 7. Vejce
 8. Rajčata
 9. Pomeranče
 10. Hrozny
 11. Zpracované potraviny, včetně uzenin a slaniny

Je užitečné vést si jídelní deník, abyste si mohli zaznamenávat výskyt ekzému a potraviny, které ho způsobují nebo zhoršují. Nezapomeňte si zaznamenat oblečení, které nosíte, stres, parfémy a mýdla, abyste mohli identifikovat spouštěče. Můžete si také udělat kožní test u svého alergologa.

Ekzém a strava

Při léčbě ekzému se osvědčilo mnoho diet, například standardní eliminační dieta. Při ní se omezují určité potraviny, obvykle jedna po druhé, aby se odstranily všechny podezřelé potraviny, a poté se pomalu zařazují zpět. To umožňuje tělu uzdravit se, a po krátké době se znovu nastavit. Zkuste konzumovat tyto potraviny:

 • Potraviny bez lepku
 • Strava bez cukru
 • Speciální strava: Modifikovaný nízký obsah sacharidů – Paleo, Atkins a Keto dieta
 • Strava s nízkým obsahem FODMAPS
 • Potraviny bez laktózy

Můžete také vyzkoušet rostlinnou dietu, ale před jejím zahájením se poraďte s odborníkem na výživu, lékařem nebo nutričním specialistou.

Kromě toho můžete užívat doplňky stravy včetně probiotik, komplexu vitamínů B, omega-3 mastných kyselin, kyseliny gama-linolenové, vitamínů B komplex, D, C a E.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba ekzému

Zde je několik účinných způsobů léčby ekzému:

Koloidní ovesná koupel: Tato kúra zmírňuje příznaky ekzému. Přidejte šálek do koupele a koupejte se v ní alespoň 10 minut.

Antihistaminika: Antihistaminika pomáhají zmírnit alergické projevy, bojují se zánětem a zmírňují svědivé vyrážky.

Esenciální oleje: Esenciální oleje, jako je bazalka, levandule, tea tree olej, bergamot, eukalyptus, heřmánek a tymián, mají silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Můžete je buď odpařovat nebo je aplikovat lokálně v kombinaci s nosným olejem, jako je kokosový, jojobový, olivový, mandlový nebo vitamínový olej. Přidejte 3 kapky esenciálního oleje do nosného oleje, dobře promíchejte a směs naneste na postižené místo. Opakujte 2-3krát denně.

Životní styl: Pokud trpíte ekzémem, měli byste navíc přehodnotit všechny své životní návyky a výrobky, které používáte. Udržujte pokožku neustále hydratovanou a zkraťte dobu, kterou trávíte ve sprše. Používejte přípravky pro péči o pleť bez parfemace a barviv a minerální make-up. Vyhněte se parfémům a používejte obyčejné kastilské mýdlo nebo mýdlo z kozího mléka. Pro snížení stresu cvičte jógu, meditaci a dechová cvičení. Používejte přírodní opalovací krém a neškrábejte si postižená místa na kůži.

Co se na zmírnění ekzému osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy