Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují

Jedním z častých spouštěčů výskytu ekzému jsou potraviny. Účinnou strategií je vysledovat, které potraviny vám nedělají dobře a z jídelníčku je vyřadit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ekzém je kožní onemocnění, které může způsobovat zarudnutí, svědění, suchost a zánět kůže. Přestože příčina vzniku ekzému není zcela objasněna, jedním ze způsobů, jak zvládnout jeho vzplanutí, je identifikovat potenciální spouštěče a vyhnout se jim. Dermatoložka Natalie Olsen, RD říká, že mírný až středně těžký ekzém může dobře reagovat na volně prodejné krémy pro lokální použití. U těžkých forem je potřeba vyhýbat se spouštěčům a navštívit dermatologa, který předepíše léčbu.

Příčiny vzniku ekzému

Příčinou ekzému mohou být jak některé potraviny, tak i stres, chemické látky a léky, textilní materiály a mateřské mléko. Tento stav může vážně narušit život a projevit se kdekoli na těle, včetně obličeje. Výskyt ekzému způsobuje ještě větší stres, který je zase kontraproduktivní v procesu léčby. Následující seznam obsahuje potraviny, které obvykle zhoršují projevy ekzému, ale upozorňujeme, že každý člověk je jiný a někteří lidé je mohou konzumovat bez problémů:

 1. Rybí maso
 2. Ořechy
 3. Korýši a měkkýši
 4. Sója
 5. Mléčné výrobky
 6. Lepek
 7. Vejce
 8. Rajčata
 9. Pomeranče
 10. Hrozny
 11. Zpracované potraviny, včetně uzenin a slaniny

Je užitečné vést si jídelní deník, abyste si mohli zaznamenávat výskyt ekzému a potraviny, které ho způsobují nebo zhoršují. Nezapomeňte si zaznamenat oblečení, které nosíte, stres, parfémy a mýdla, abyste mohli identifikovat spouštěče. Můžete si také udělat kožní test u svého alergologa.

Ekzém a strava

Při léčbě ekzému se osvědčilo mnoho diet, například standardní eliminační dieta. Při ní se omezují určité potraviny, obvykle jedna po druhé, aby se odstranily všechny podezřelé potraviny, a poté se pomalu zařazují zpět. To umožňuje tělu uzdravit se, a po krátké době se znovu nastavit. Zkuste konzumovat tyto potraviny:

 • Potraviny bez lepku
 • Strava bez cukru
 • Speciální strava: Modifikovaný nízký obsah sacharidů – Paleo, Atkins a Keto dieta
 • Strava s nízkým obsahem FODMAPS
 • Potraviny bez laktózy

Můžete také vyzkoušet rostlinnou dietu, ale před jejím zahájením se poraďte s odborníkem na výživu, lékařem nebo nutričním specialistou.

Kromě toho můžete užívat doplňky stravy včetně probiotik, komplexu vitamínů B, omega-3 mastných kyselin, kyseliny gama-linolenové, vitamínů B komplex, D, C a E.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba ekzému

Zde je několik účinných způsobů léčby ekzému:

Koloidní ovesná koupel: Tato kúra zmírňuje příznaky ekzému. Přidejte šálek do koupele a koupejte se v ní alespoň 10 minut.

Antihistaminika: Antihistaminika pomáhají zmírnit alergické projevy, bojují se zánětem a zmírňují svědivé vyrážky.

Esenciální oleje: Esenciální oleje, jako je bazalka, levandule, tea tree olej, bergamot, eukalyptus, heřmánek a tymián, mají silné antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Můžete je buď odpařovat nebo je aplikovat lokálně v kombinaci s nosným olejem, jako je kokosový, jojobový, olivový, mandlový nebo vitamínový olej. Přidejte 3 kapky esenciálního oleje do nosného oleje, dobře promíchejte a směs naneste na postižené místo. Opakujte 2-3krát denně.

Životní styl: Pokud trpíte ekzémem, měli byste navíc přehodnotit všechny své životní návyky a výrobky, které používáte. Udržujte pokožku neustále hydratovanou a zkraťte dobu, kterou trávíte ve sprše. Používejte přípravky pro péči o pleť bez parfemace a barviv a minerální make-up. Vyhněte se parfémům a používejte obyčejné kastilské mýdlo nebo mýdlo z kozího mléka. Pro snížení stresu cvičte jógu, meditaci a dechová cvičení. Používejte přírodní opalovací krém a neškrábejte si postižená místa na kůži.

Co se na zmírnění ekzému osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články