Vaše pleť je odrazem toho, co jíte: Nejlepší potraviny pro krásnou a zdravou pleť až do vysokého věku

Vaše pleť odráží to, co jíte, a proto ji pečlivě vyživujte. Specialista na výživu  Atli Arnarson BSc, Ph.D. vysvětluje, co je pro zdravou pleť důležité.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná jste si všimli, že Japonky se pyšní nejkrásnější pletí na světě. Někdy se zdá, že vůbec nestárnou. V Japonsku žije mnoho dlouhověkých lidí a jejich pleť vykazuje jen velmi málo vnějších známek stárnutí. Vědci tento jev přisuzují japonské stravě, která je bohatá na mořské plody a zeleninu a vyhýbá se cukru a nasyceným tukům. Vaše pleť zkrátka vyzařuje to, co jíte.

Váš obličej potřebuje správnou výživu

Jedna studie zjistila, že dospělí, kteří jedli potraviny, jako je olivový olej, ryby a mořské plody, ořechy, fazole, jogurt, čaj, celozrnné potraviny, tmavě zelenou zeleninu a tmavé ovoce a bobuloviny, vykazovali nejmenší známky stárnutí. Naopak konzumace tučného masa, nasycených tuků, brambor a sladkých nápojů a dezertů způsobuje spíše vrásky.

Nejlepší potraviny proti stárnutí pokožky

S tím, jak se vědci dozvídají více o souvislostech mezi stravou a jejími účinky na zdravotní stav, je stále jasnější, že to, co jíte, může významně ovlivnit zdraví a stárnutí vaší pokožky. Kromě výše zmíněných potravin jsou pro zdraví pokožky a její mladistvý vzhled velmi prospěšné následující potraviny:

 • Mrkev, meruňky a další žluté a oranžové ovoce a zelenina.
 • Borůvky.
 • Špenát a další zelená listová zelenina.
 • Rajčata.
 • Fazole, hrách, čočka.
 • Ryby, zejména losos.
 • Ořechy.

Jezte také více potravin s vlákninou, protože zpomalují zpracování cukru, což snižuje projevy glykace – procesu, který způsobuje stárnutí organismu obecně, a zejména pokožky.

Doplňky stravy

Stále častěji jsou inzerovány multivitamíny a doplňky stravy určené pro zdraví pokožky. Dobrý multivitamín pro pleť by měl obsahovat následující složky:

 • Vitamín C a lysin: O těchto antioxidantech je známo, že inhibují enzymy vznikající v buňkách, které poškozují kolagen.
 • Vitamín D: Tento důležitý vitamín udržuje pokožku zdravou, snižuje výskyt zánětů a posiluje imunitu. S přibývajícím věkem vaše pokožka postupně hůře produkuje vitamín D ze slunečního záření, proto je vhodné jej doplňovat. Navíc, pokud se vám hůře hojí škrábance a rány, může vám pomoci právě užívání vitamínu D.
 • Zinek: Minerál, který podporuje hojení ran a zlepšuje zdraví vlasů a pokožky, zejména pokud trpíte dermatitidou nebo lupy.
 • Vitamíny A a E: Oba tyto vitamíny snižují zánět.
iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Omega-3 mastné kyseliny: Zlepšují pružnost pokožky, obnovují stav pokožky po vystavení UV záření a chrání DNA a kolagen. Pokud budete užívat rybí olej společně s výše uvedenými GLA, vzhled a hydratace vaší pleti se časem zlepší.
 • Dimethylaminoethanol (DMAE): Je známý také jako deanol a jedná se o cholinový analog vitamínů skupiny B. DMAE je prekurzorem neurotransmiteru acetylcholinu a hraje důležitou roli v centrální nervové soustavě. Používá se ke zlepšení funkce mozkových neuronů a jako prostředek proti stárnutí, který vyhlazuje vrásky a zlepšuje vzhled pleti.
 • Fenylalanin. Bylo prokázáno, že tato aminokyselina zmírňuje depresi a bolest. Existují spolehlivé důkazy, že pomáhá při vitiligu, poměrně častém chronickém onemocnění, které způsobuje ztrátu pigmentace v určitých oblastech kůže. Vitiligo vzniká, když buňky zodpovědné za pigmentaci odumřou nebo přestanou fungovat.
 • Kyselina alfa-lipoová: Produkuje se v těle a pomáhá chránit buňky před různými abnormalitami. Mnoho studií potvrdilo její účinnost při zlepšování zdraví pokožky.
 • Extrakt z hroznových jader: Tato látka se získává z odpadních produktů vinařského průmyslu a výroby hroznové šťávy. Rozsáhlé výzkumy ukazují, že extrakt z hroznových jader je prospěšný v různých aspektech zdraví, protože jeho antioxidační účinek působí na kolagen a zajišťuje mladistvý vzhled, pružnost a pevnost pokožky.
 • Probiotika. Věděli jste, že pocity strachu a hněvu snižují počet prospěšných bakterií ve střevech desetkrát? Rozmanitá střevní mikroflóra je přitom pro naše tělo naprosto klíčová.

Jak se staráte o svoji pleť vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články