Nesprávnou pozicí na toaletě si zaděláváme na problém. Většina lidí sedí na záchodě špatně a nevědomky si tak přivolává zdravotní obtíže

Pozice na toaletě, tedy způsob jakým vyměšujeme, může mít zásadní vliv na kvalitu a efektivitu vyprazdňování. Klasický sed je naprosto nevhodný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelné vyměšování je součástí udržování zdravého trávicího systému. Ale když příroda zavolá, není to vždycky zrovna příjemné. I když není nenormální mít při stolici občas nepříjemné pocity, vyměšování by nemělo být zdrojem neustálé bolesti. Zdravotní sestra Jenneh Rishe vysvětluje, že za nepříjemnými pocity může být také špatná pozice na toaletě.

Jaká poloha usnadňuje vyměšování

Existují tři základní polohy, ve kterých mohou lidé vykonávat potřebu. V lékařské literatuře se označují jako defekační polohy a jsou to:

  • vsedě
  • v sedu s ohnutými kyčlemi
  • ve dřepu

Chcete-li si představit způsob, jakým vaše tělo vyprazdňuje střeva, představte si ohebnou trubku jako výstupní kanál z vašeho těla. Touto trubkou je váš konečník. Pokud je trubka jakkoli stlačená nebo ohnutá, nemůže zcela vyprázdnit komoru nad ní. Flexe v kyčlích, tedy míra, do jaké jsou vaše nohy během vyprazdňování zvednuté nebo ohnuté, může také pomoci k úplnému vyprázdnění.

Sezení

Pro většinu lidí na západní polokouli, kteří používají tradičně tvarovanou záchodovou mísu, je typickou polohou při vyprazdňování sezení. Tato forma toalety se rozšířila v 19. století, při masivním budování kanalizace. Někteří vědci, kteří se zabývají trávicím systémem, přičítají zdravotní potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku a chronická zácpa, právě tomuto typu pozice na toaletě. Poukazují na to, že přirozenou lidskou potřebou je při vyprazdňování střev dřepět a že poloha vsedě neumožňuje, aby byl konečník rovně.

Sed s ohnutými kyčlemi

Sezení na záchodě s kyčlemi ohnutými od těla v úhlu 60 stupňů může pomoci konečníkovým svalům dostat se do neutrálnější polohy, čímž se sníží námaha potřebná k vyměšování. V současné době neexistují žádné studie, které by naznačovaly, že tato forma sezení je lepší než dřepění na toaletě, i když některé výzkumy naznačují, že to může být lepší než pouhé sezení.

Pozice v dřepu

Pozice v dřepu neboli sezení se zvednutými koleny a mírně rozkročenýma nohama může být skutečně nejpřirozenějším a nejúčinnějším způsobem vyprazdňování střev. Studie z roku 2019 ukázala, že zařízení na úpravu toalety, které zvedá kyčle do dřepu, vede k menšímu namáhání a úplnějšímu vyprázdnění. Účastníci studie také strávili při používání tohoto typu zařízení více času vyměšováním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zlepšit vyměšování

Kromě změny polohy, ve které vyměšujete, například použitím stoličky či bedničky před toaletu, na kterou si dáte nohy, existují i další osvědčené postupy, které vám zpříjemní a zefektivní vyměšování.

  • Jezte hodně vlákniny: Doporučené množství vlákniny je 25 až 38 gramů denně. Konzumace vlákniny může pomoci stolici projít střevy efektivně a ven bez namáhání.
  • Zůstaňte hydratovaní: Obsah vody ve stolici je důležitý, když přijde čas na vyměšování. Dehydratace může způsobit tvrdou, tmavou stolici, která vede k zácpě.
  • Cvičení: Vaše tlusté střevo může být stimulováno pravidelným cvičením. Cvičení může také stimulovat průtok krve do oblasti břicha, což vyvolá pohyb střev.
  • Snažte se vyprazdňovat každý den ve stejnou dobu: Pokud jde o trávení, naše tělo má tendenci fungovat na autopilota. Navštivte toaletu každý den přibližně ve stejnou dobu a pokuste se vyprázdnit, abyste se dostali do pravidelného režimu.
  • Neignorujte nutkání jít na stolici: Když ucítíte tlak, který naznačuje, že je čas jít na záchod, nesnažte se to zadržet. Zvykněte si jít hned, jakmile pocítíte potřebu.

Jaké pozici dáváte při vyprazdňování přednost?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články