Vitamín D užívejte s rozmyslem –⁠ jeho nadbytek zákeřně ničí ledviny. Jak poznat, že už je jeho hladina riskantní?

Předávkování vitamínem D není naštěstí příliš časté. Pokud k němu ovšem dojde, může mít velmi nebezpečné následky, tvrdí expertka na výživu. 

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vitamín D je nezbytný pro správné fungování imunitního systému, pro růst a správný vývoj svalových tkání i kostí. Jeho nedostatek tedy může způsobit častější infekční onemocnění, demineralizaci kostí či jiné zdravotní komplikace. Nutriční specialistka Jeryl Jonesová ovšem varuje i před jeho nadbytkem.

Nadbytek vitamínu D může být toxický

O škodlivém až nebezpečném množství vitamínu D hovoříme, pokud je jeho koncentrace v krvi vyšší než 100 ng/ml. Příznaky toxicity byly zaznamenány při extrémně vysokých hladinách v krvi v případech, kdy lidé užívali dlouhou dobu opravdu velmi vysoké dávky doplňků vitamínu D. Příznaky zahrnují nevolnost, zvracení a svalovou slabost.

Přebytek vitamínu D může způsobit hyperkalcémii

Příznaky toxicity vitamínu D souvisejí především s hyperkalcémií, což znamená nadměrně vysokou hladinu vápníku v krvi. Tento stav je opět spjat s extrémními dávkami vitamínu D přijímanými po delší dobu. Mezi příznaky hyperkalcémie patří např. zažívací potíže, jako je zvracení, nevolnost, zácpa a bolest žaludku. Dále únava, závratě, halucinace a zmatenost.

Může vás trápit ztráta chuti k jídlu a nadměrné močení, dehydratace, vysoký krevní tlak a srdeční abnormality. Nejnebezpečnější je vliv nadměrného množství vitamínu D na ledviny. Může způsobit ledvinové kameny, poškození ledvin a v krajním případě dokonce i jejich selhání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hyperkalcémie může přivodit duševní obtíže

Hyperkalcémie může vést i ke změně duševního stavu. Lidé s hyperkalcémií vyvolanou toxicitou vitamínu D mohou pociťovat zmatenost, mohou se u nich také rozvinout deprese nebo psychóza. V extrémních případech bylo hlášeno dokonce i kóma. V roce 2021 byl hlášen případ, kdy 64letý muž omylem užíval 200 000 MJ vitamínu D denně, protože špatně pochopil pokyny lékaře.

Došlo u něj k vážným změnám duševního stavu a trpěl i jinými závažnými příznaky souvisejícími s hyperkalcémií. Prvních 10 dní pobytu v nemocnici zůstal rozrušený a zmatený, ale jeho příznaky se postupně zlepšovaly. Než se jeho hodnota vápníku v krvi vrátila do normálu, trvalo to 18 dní.

Rada na závěr

Přestože je vitamín D pro naše zdraví nezbytný, a obzvlášť v zimních měsících je potřeba jej suplementovat, čiňte tak s rozvahou. Obecně se za bezpečné považuje užívání doplňků v množství maximálně 4 000 MJ denně. Pokud jste užívali nebo užíváte doplňky stravy s vitamínem D a pociťujete některý z příznaků uvedených v tomto článku, poraďte se co nejdříve s lékařem.

Jak doplňujete vitamín D vy a v jakém množství?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články