Přibírání během menopauzy lze ovlivnit. Tajemství spočívá v pochopení procesů a přizpůsobení se jim

Menopauza je spojena s několika různými obtížemi, jednou z nich je hromadění tuku. Přibírání na váze během menopauzy lze ale předejít, pokud víte, jak na to.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne menopauza, možná se vám automaticky vybaví návaly horka a výkyvy nálad. Ačkoli pokles estrogenu a progesteronu (ke kterému během menopauzy dochází) tyto příznaky bezpochyby vyvolává, další výraznou změnou, kterou mnoho žen během menopauzy zažívá, je přibývání na váze. Diplomovaná sestra Debra Sullivan, Ph.D. podotýká, že v průměru se tento přírůstek pohybuje okolo 3kg. Ženy s nadváhou přiberou pravděpodobně ještě o něco více.

Hormonální změny v menopauze

Po dosažení menopauzy dochází v ženském těle k velkým změnám v produkci hormonů. Reprodukční fáze života skončila, vaječníky přestaly ovulovat, tělo proto snížilo produkci estrogenu. Snížením množství estrogenu se v těle začnou zvyšovat tukové zásoby, protože tělo se snaží kompenzovat ztrátu hormonu. Estrogeny jsou klasifikovány jako termogenní hormony, tj. hormony, které produkují teplo. Tělo se ochlazuje a snaží se to řešit tím, že vyžaduje více kalorií. Zvyšuje se chuť k jídlu a urychluje se hromadění nadbytečných kilogramů.

Je důležité si také uvědomit, že snížením hladiny estrogenu se ženy stávají náchylnějšími k ischemické chorobě srdeční. Estrogen je mimo jiné zodpovědný za metabolismus tuků, což znamená, že při jeho poklesu je obtážné kontrolovat hladinu dobrého a špatného cholesterolu.

Psychologické faktory ovlivňující váhu žen v menopauze

Úzkost a deprese spojované s menopauzou nepochybně ovlivňují to, jak a co jíte. Konzumace vysoce kalorických potravin, jako jsou sladkosti, zmrzlina a čokoláda, neustále zvyšuje množství tukových zásob. Ženy jsou také v této fázi života již méně aktivní a jejich metabolismus se zpomaluje. Nadbytečné kalorie, které nelze rychle spotřebovat, tak opět vedou k rychlému přibývání na váze.

Strava v/po menopauze

Nyní znáte důvody, proč přibíráte na váze. Je tedy vhodné přizpůsobit změnám i jídelníček. Zaměřte se na stravu, která obsahuje hodně zeleniny, ovoce (obzvláště bobulovin), ořechů a semínek. Potřebná je také pořádná dávka pohybu a dostatečný spánek.

Potraviny, které zvyšují produkci estrogenu

1) Lněná semínka

Lněná semínka obsahují větší množství fytoestrogenů. Přidejte k nim také sezamová a slunečnicová semínka, protože se velmi dobře kombinují a vzájemně zvyšují svou účinnost.

2) Luštěniny

Jsou velmi chutné a zároveň jsou přirozeným zdrojem estrogenů, které jsou v období menopauzy velmi potřebné.

3) Česnek

Česnek je vynikajícím zdrojem izoflavonoidů, které jsou ideálním doplňkem během menopauzy.

4) Meruňky, datle a sušené švestky

Začněte mlsat sušené ovoce, abyste během menopauzy nepřibíraly na váze.

5) Potraviny bohaté na vitamín C

Veškeré ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitamínu C způsobuje zvýšenou sekreci estrogenu.

6) Potraviny bohaté na vitamíny skupiny B

Ty podporují lepší kontrolu nervových impulzů a regulují metabolismus. Zařaďte do svého jídelníčku ovesné vločky, ořechy, tuňáka, avokádo atd.

7) Bylinky a koření

Bylinky a koření, ať už čerstvé nebo sušené, jsou dalšími skvělými zdroji fytoestrogenů. Vyzkoušejte petržel, anýz, tymián, lékořici, kurkumu, chmel a šalvěj.

Jak jste se v menopauze bránily přibývajícím kilogramům vy?

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články