Míváte často ucpaný nos? Příčinou nemusí být nachlazení ani alergie. Hlavní znaky napoví, že jde o závažnější nemoc

Ucpaný nos je nepříjemný příznak s různými příčinami, kterým trpí neustále větší množství lidí. Aby však byla léčba úspěšná, je nutné umět stanovit správnou diagnózu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás neustále trápí ucpávání nosu, rozhodně v tom podle Dr. Waleed Abuzeida nejste sami. Jde totiž pravděpodobně o nejčastější příznak s různými možnými příčinami, který se objevuje u lidí, a to jak pravidelně, tak i sezónně. Dobrou zprávou však je, že již nemusíte vlivem tohoto problému nadále trpět – níže se můžete seznámit s běžnými příčinami ucpaného nosu a s tím, co lze udělat pro jejich zmírnění.

Co je to alergická rýma

Mezi nejčastější příčiny ucpaného nosu patří alergická rýma a chronická rinosinusitida. Tato onemocnění mohou ovšem způsobovat podobné příznaky, a proto je velmi důležité stanovit správnou diagnózu, která je zásadní pro určení správné léčby. Alergická rýma je tedy stav způsobený vdechováním alergenů (látek, jako je pyl, prach a zvířecí srst) a následnou reakcí našeho imunitního systému.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje řada faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku alergické rýmy, a to včetně rodinné anamnézy a pravidelného vystavení spouštěčům alergií (to mohou být roztoči, prach v domácnosti a v některých případech pilová sezóna). Mezi příznaky tohoto nepříjemného onemocnění patří:

  • záchvaty kýchání
  • výtok z nosu
  • postnasální kapání 
  • kašel
  • ucpaný nos 
  • svědění v nose, uších nebo v ústech

Neléčená alergická rýma může časem narušit spánek, což následně vede k únavě a obrovské ztrátě naší energie. U dětí může tento problém vést ke špatnému soustředění, horším výsledkům při zkouškách a nižšímu sebevědomí.

Co je to chronická rinosinusitida

Příznaky chronické rinosinusitidy (CRS) mohou být podobné příznakům alergické rýmy, což vede k tomu, že lékaři tato dvě onemocnění často nedokáží rozlišit. Jde ovšem o velmi nepříjemný zánět nosních dutin, který k určení diagnózy vyžaduje detailní zkoumání těchto symptomů: 

  • neprůhledný bílý, žlutý nebo zelený nosní hlen vedoucí z nosních dírek až do zadní části krku
  • bolest nebo tlak v obličeji
  • nosní obstrukce nebo překrvení
  • zhoršený čich 
iZdroj fotografie: Unsplash

Mezi další příznaky patří také únava, poruchy spánku, zápach z úst, bolest zubů a podráždění hrdla. Vzhledem však k tomu, že se mohou příznaky CRS překrývat s jinými onemocněními, vyžaduje diagnóza objektivní důkazy. Ty se obvykle získávají při ordinačním zákroku zvaném nosní endoskopie, kdy specialista zavede do nosních průduchů úzký endoskop, aby mohl v této oblasti přímo pozorovat sliznici. Diagnóza je často potvrzena pomocí počítačové tomografie, která přesně mapuje zánět a infekci dutin.

Jakou léčbu v případě ucpaného nosu zvolit

Ať už máte alergickou rýmu, CRS nebo obojí, naštěstí pro každý případ existuje účinná léčba. V případě alergické rýmy jsou to často jednoduchá opatření, která spočívají v kontrole prostředí a snížení styku s alergeny. Použít však můžete také nosní spreje nebo tabletky proti alergii. Pokud však onemocnění sílí a vy nevíte, jak si s ním poradit, velmi účinně vám pomůže tzv. „alergické injekce“, označovaná jako imunoterapie. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Chronická rinosinusitida se obvykle léčí kombinací medikamentózních terapií, které zahrnují výplachy nosu fyziologickým roztokem, nosní steroidní spreje a podle potřeby také užívání antibiotik a steroidních tablet. U pacientů se závažným onemocněním se pak používají moderní postupy, včetně monoklonálních protilátek, které slouží k regulaci imunitní reakce, která je základem CRS. 

Jak často trápí ucpaný nos vás? 

Zdroj: Health.usnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články