Jak si jednoduše poradit s ucpaným nosem | JakZdravě.cz

Míváte často ucpaný nos? Příčinou nemusí být nachlazení ani alergie. Hlavní znaky napoví, že jde o závažnější nemoc

Ucpaný nos je nepříjemný příznak s různými příčinami, kterým trpí neustále větší množství lidí. Aby však byla léčba úspěšná, je nutné umět stanovit správnou diagnózu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás neustále trápí ucpávání nosu, rozhodně v tom podle Dr. Waleed Abuzeida nejste sami. Jde totiž pravděpodobně o nejčastější příznak s různými možnými příčinami, který se objevuje u lidí, a to jak pravidelně, tak i sezónně. Dobrou zprávou však je, že již nemusíte vlivem tohoto problému nadále trpět – níže se můžete seznámit s běžnými příčinami ucpaného nosu a s tím, co lze udělat pro jejich zmírnění.
Co je to alergická rýma

Mezi nejčastější příčiny ucpaného nosu patří alergická rýma a chronická rinosinusitida. Tato onemocnění mohou ovšem způsobovat podobné příznaky, a proto je velmi důležité stanovit správnou diagnózu, která je zásadní pro určení správné léčby. Alergická rýma je tedy stav způsobený vdechováním alergenů (látek, jako je pyl, prach a zvířecí srst) a následnou reakcí našeho imunitního systému.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje řada faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku alergické rýmy, a to včetně rodinné anamnézy a pravidelného vystavení spouštěčům alergií (to mohou být roztoči, prach v domácnosti a v některých případech pilová sezóna). Mezi příznaky tohoto nepříjemného onemocnění patří:

  • záchvaty kýchání
  • výtok z nosu
  • postnasální kapání 
  • kašel
  • ucpaný nos 
  • svědění v nose, uších nebo v ústech

Neléčená alergická rýma může časem narušit spánek, což následně vede k únavě a obrovské ztrátě naší energie. U dětí může tento problém vést ke špatnému soustředění, horším výsledkům při zkouškách a nižšímu sebevědomí.

Co je to chronická rinosinusitida

Příznaky chronické rinosinusitidy (CRS) mohou být podobné příznakům alergické rýmy, což vede k tomu, že lékaři tato dvě onemocnění často nedokáží rozlišit. Jde ovšem o velmi nepříjemný zánět nosních dutin, který k určení diagnózy vyžaduje detailní zkoumání těchto symptomů: 

  • neprůhledný bílý, žlutý nebo zelený nosní hlen vedoucí z nosních dírek až do zadní části krku
  • bolest nebo tlak v obličeji
  • nosní obstrukce nebo překrvení
  • zhoršený čich 

iZdroj fotografie: Unsplash

Mezi další příznaky patří také únava, poruchy spánku, zápach z úst, bolest zubů a podráždění hrdla. Vzhledem však k tomu, že se mohou příznaky CRS překrývat s jinými onemocněními, vyžaduje diagnóza objektivní důkazy. Ty se obvykle získávají při ordinačním zákroku zvaném nosní endoskopie, kdy specialista zavede do nosních průduchů úzký endoskop, aby mohl v této oblasti přímo pozorovat sliznici. Diagnóza je často potvrzena pomocí počítačové tomografie, která přesně mapuje zánět a infekci dutin.

Jakou léčbu v případě ucpaného nosu zvolit

Ať už máte alergickou rýmu, CRS nebo obojí, naštěstí pro každý případ existuje účinná léčba. V případě alergické rýmy jsou to často jednoduchá opatření, která spočívají v kontrole prostředí a snížení styku s alergeny. Použít však můžete také nosní spreje nebo tabletky proti alergii. Pokud však onemocnění sílí a vy nevíte, jak si s ním poradit, velmi účinně vám pomůže tzv. „alergické injekce“, označovaná jako imunoterapie. 


iZdroj fotografie: Pixabay

Chronická rinosinusitida se obvykle léčí kombinací medikamentózních terapií, které zahrnují výplachy nosu fyziologickým roztokem, nosní steroidní spreje a podle potřeby také užívání antibiotik a steroidních tablet. U pacientů se závažným onemocněním se pak používají moderní postupy, včetně monoklonálních protilátek, které slouží k regulaci imunitní reakce, která je základem CRS. 

Jak často trápí ucpaný nos vás? 

Zdroj: Health.usnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů