Příčiny zduření lymfatických uzlin aneb Proč se objevují bulky na krku, v tříslech a v podpaží

Pokud máte zvětšené lymfatické uzliny, neměli byste tento problém nechat jen tak být. Ačkoliv existuje řada banálních příčin, může se jednat i o závažná onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lymfatické uzliny jsou drobné orgány, které se rozprostírají po celém lidském těle. Některé z nich lze velmi snadno nahmatat a jiné zase nikoliv – jejich hlavním úkolem je především chránit imunitní systém před nebezpečnými viry a bakteriemi. Pokud tyto uzliny zduří, mohlo by jít o varovný signál, kterým se vás váš organismus snaží upozornit na nebezpečné infekce, a proto byste tento problém rozhodně nikdy neměli nechat jen tak být, říká internistka Angelica Balingit, MD.

Lymfatický systém

Lymfatické uzliny jsou součástí lymfatického systému, který prochází celým lidským tělem a zastává funkci ochrany imunitního systému. Tyto malé žlázy slouží k tomu, aby filtrovaly čirou tekutinu, která z těla pomáhá odstraňovat toxiny, viry, bakterie a chrání organismus před infekcemi. Nahmatat je můžete především na těchto místech: 

  • v podpaží
  • pod čelistí
  • nad klíční kostí
  • na obou stranách krku
  • na obou stranách třísel
iZdroj fotografie: Depositphotos

V těchto místech mohou být lymfatické uzliny často velmi snadno viditelné. Fungují ve skutečnosti jako takové kontrolní stanoviště, kterými prochází odumřelé nebo nemocné buňky a vyplavené bakterie z těla. Pokud ovšem zduří, mohlo by jít o známku toho, že si organismus s nebezpečnou infekcí již nedokáže poradit, a proto byste tento problém neměli nikdy brát na lehkou váhu. 

Příčiny zduření lymfatických uzlin

Příčiny zduření lymfatických uzlin závisí především na místě, kde se tento nepříjemný problém objevil. Pokud jste si všimli, že se vám zvětšila uzlina na úrovni krku, je pravděpodobné, že se váš organismus potýká s problémy s ušima, nosem nebo krkem, infekcí mandlí v krku, dásní nebo některými problémy v ústech – často jsou proto zduřené lymfatické uzliny na krku příznakem angíny.  

Zvětšené lymfatické uzliny na zadní straně krku mohou být naopak způsobeny nebezpečnou infekcí organismu nebo zánětem, který postihl horní část vaší hlavy. Stejně tak byste si měli dát pozor před zvětšenými uzlinami na klíční kosti, které bývají zpravidla důsledkem poškozením plic, jícnu nebo žaludku. 

Zvětšené lymfatické uzliny v oblasti třísel a podpaží 

Lidé se nejčastěji potýkají se zvětšenými uzlinami v oblasti třísel. Tento problém byste nikdy neměli ponechat bez lékařské kontroly, protože může odkazovat na velmi silnou infekci, která postihla vaše intimní partie – může se jednat v některých případech také o HIV nebo rakovinné onemocnění. Dalším varovným signálem, který byste neměli nechat bez povšimnutí, jsou také zvětšené uzliny v oblasti podpaží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se zvětšily uzliny ve vašem podpaží, mohlo by jít o důsledek infekce vlasového kořínku, poranění paže či ruky, rakoviny prsu nebo jiného závažného onemocnění, které postihlo horní část vašeho těla. V případě, že by se zvětšily lymfatické uzliny na každém vašem místě, mohlo by jít o varovný příznaky mononukleózy. 

Jaké zkušenosti se zvětšenými lymfatickými uzlinami máte vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články