Jitrocel byl pro naše babičky tou nejcennější bylinkou na zahradě. Je plný tělu prospěšných látek a zvládá i akutní situace

Přestože se mnoho lidí domnívá, že jde o plevel, jitrocel přináší řadu zdraví prospěšných vlastností. Na zahradě nebo na louce ho najdete vždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jitrocel je jedna z nejvíce přínosných rostlin, které se bohužel dostává v současné době jen velmi málo pozornosti. Jeho blahodárných přínosů si však cenili nejspíše již vaše prarodiče a kromě toho je podle odbornice Rachael Link velmi snadné jej najít – roste totiž na loukách, městských trávnících a se vší pravděpodobností také u vás na zahradě. Jeho benefity rozhodně stojí za zmínku, a proto se níže můžete seznámit se vším, co o jitroceli potřebujete vědět.  

Rostlina, která má co nabídnout

Lidé často zapomínají na bohatství, které jim nadělila sama příroda. A to přímo před jejich nos. Jitrocel je podle odborníků nejméně ceněná rostlina, která toho má však hodně co nabídnout – není proto žádným tajemstvím, že její blahodárné přínosy znali a hojně využívali pravděpodobně také vaši prarodiče. Můžete ji také znát pod různými názvy, a to jako jitrocel kopinatý, vejčitý, obyčejný nebo písčitý, přičemž v závislosti na odrůdě má různé tvary listů, ale květ zůstává stejný.

Pro svůj bohatý obsah cenných látek si jitrocel získal velkou oblibu zejména v lékařském průmyslu, kde je hojně využíván v mnoha léčivých přípravcích. Tato rostlina obsahuje látky, jako jsou třísloviny, avonoidy, organické kyseliny, karoten, vitamín C, vitamín K a minerální látky, jako je sodík, draslík, hořčík a zinek. Díky tak velkému množství obsažených složek disponuje řadou zdravotních přínosů, jako je například:

  • Antioxidační vlastnosti – jitrocel má schopnost stimulovat tvorbu interferonu a dodat tělu protilátky ničící viry v těle. Je proto vhodné používat jej například při nachlazení nebo astmatu
  • Čistící vlastnosti – jitrocel se hodně používá v kosmetice jako součást přirozených čistících tekutin.
  • Protizánětlivé vlastnosti – především co se týče sliznic krku, úst a trávicího traktu. Je proto vhodné užívat jej při zažívacích potížích.
iZdroj fotografie: Freepik

Kromě výše uvedených příkladů jitrocel také účinně pomáhá zklidňovat kašel, zanícená oční víčka a zanícené spojivky. 

Jak jitrocel využít ve svůj prospěch 

Jitrocel je velmi nenáročná bylina, která roste na suchých loukách, pastvinách, městských trávnících a často ji také můžete najít u sebe na zahrádce – nejlepší doba pro její sklizeň je od května do září. Pokud ji chcete použít pro vlastní účely, nabízí se vám hned tři nejlepší možnosti, a to zejména: 

  • Obklady – na postižené místo stačí přiložit očištěné listy jitrocele a následně je pořádně obvázat. Poté stačí rostlinu nechat několik hodin působit.  
  • Odvar z listů – Vložte do hrnce lžíci čerstvých listů jitrocele a zalijte je vařící vodou. Poté směs přikryjte a nechte vařit nejméně 5 minut. Po uplynutí této doby odvar vyjměte a nechte ho přikrytý dalších 15 minut. Jakmile budete mít hotovo, odvar sceďte a nálev pijte 2krát denně po půl sklenici – funguje jako ideální lék při zažívacích potížích.  
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Léčivý sirup – k přípravě této léčivé směsi potřebujete asi 350 gramů čerstvě natrhaných a omytých listů jitrocele, 250 ml medu, 70 ml vody a 300 gramů cukru. Listy po omytí nejprve pomocí mlýnku rozemelte, přendejte je do většího hrnce a poté přidejte zbývající ingredience. Sirup následně důkladně promíchejte, vařte asi deset minut, přeceďte a nakonec pasterizujte.  Následně jej můžete používat při nachlazení nebo příznacích astmatu.  

Jak často využíváte blahodárné přínosy jitrocele vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům